Zorunlu Deprem Sigortası

Zorunlu Deprem Sigortası, diğer bilinen adı ile DASK, deprem esnasında veya deprem kaynaklı meydana gelen maddi zararları poliçe kapsamındaki limitler dahilinde karşılayan bir sigorta türüdür. Yıllık olarak hesaplanır ve yıl bitiminde otomatik olarak yenilenmez.

Peki deprem sigortası zorunlu mu? Bu sorunun şu şekilde sorulması daha doğru olacaktır. “Deprem sigortası her yıl zorunlu mu?”

Sigortanın adı “Zorunlu Deprem Sigortası” olmasına karşın yaptırılmadığında bir cezai yaptırımı yoktur. Ancak Zorunlu Deprem Sigortanız yok ise taşınmaz mallarınız hakkında alış satış işlemi gerçekleştirilemediği gibi kiralama işlemleri de yasal olarak yapılamaz. Ayrıca konut sigortası yaptırabilmeniz için de Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmış olmanız şart koşulmaktadır.

Deprem sigortası kiracıyı bağlamaz. Bahsi geçen taşınmaz malın sahibi adına bir poliçe düzenlenmesi gerekir.

Devlet tarafından sunulan bir güvence olan DASK, taşınmaz malları doğal afetlere karşı güvence altına alırken, ödenen prim miktarları da tüm vatandaşların ödeyebileceği meblağlarda ayarlanır.

Prim tutarları konutun bulunduğu şehir ve ilçeye (buna bağlı olarak deprem bölgesine), binanın yapı tarzına ve yaşına, yüz ölçümüne ve de daha önce yapılan sigortanın yenileme bilgisine göre belirlenmektedir.

DASK’ta süreklilik önemlidir. İlk 3 yıla kadar yenileme işlemlerinde %10 indirim yapılırken daha sonraki yıllarda %20 indirim sağlanır. Eğer binanın inşaat ruhsatı 2007 yılı ve sonrasında verilmiş ise, binalara ek olarak %10 oranında bir indirim daha uygulanır.

Sigortaladim.com

%20 İndirimli sigortanın adresi

Unico Sigorta

İndirimli sigorta yapmanın tam zamanı

DASK

DASK yani Doğal Afet Sigortaları Kurumu, ülkemizde genel olarak deprem sigortası ile bütünleşmiştir. Bunun sebebi olarak ülkemizin jeolojik konumu gereği risk altında olduğu en önemli doğal afet çeşidinin deprem olmasıdır. Bu durumda DASK’ın yaptığı da “Zorunlu Deprem Sigortası” edinilmesi ve sigorta kapsamında ihtiyaç halinde gerekenlerin yapılarak yönetim faaliyetlerinin sürdürülmesidir.

Deprem, ülkemizin sık karşılaştığı ve zaman zaman toparlanması çok uzun sürebilecek maddi ve manevi zararlar veren bir doğal afettir. Dünyanın aktif deprem kuşaklarından biri olan Alp Himalaya deprem kuşağı üzerinde yer alan Türkiye’nin yüz ölçümünün neredeyse yarısı birinci dereceden deprem kuşağı üzerinde yer almaktadır.

Deprem kaçınılmaz olsa da hasarlar kontrol altına alınabilir. Yapılan binalar ne kadar sağlam olursa olsun olası büyük bir depremde yıllarca bin bir emekle, birikimle satın alınan evlerimizin saniyeler içerisinde yok olabileceği gerçeği ile yaşamamız gerekir.

Ülkemizin deprem riski dünya çapında incelendiğinde üst sıralarda yer alır. Dayanıklı yapılara ek olarak deprem konusunda bilinçli bireyler yetiştirmek, bu afetle başa çıkabilmek için önemlidir. Depremlerde öncelik daima can kaybını engellemeye çalışmaktır. Ardından da depremin verdiği hasarları kapatmak gerekir.

Depremin ülkemizde en sık karşılaşılan doğal afet olduğu göz önüne alındığında ülkemiz için ani bir durum olmadığını belirtmek gerekir. Olası bir depremde yalnızca afetin yaşandığı bölgenin değil, tüm ülke ekonomisinin olumsuz etkilendiği düşünülerek DASK da Zorunlu Deprem Sigortası’nı ülkenin dört bir yanında yaygınlaştırılabilmesi için çalışır. Anlaşmalı sigorta şirketleri ve bankalarla, primleri minimumda tutmaya özen göstererek tüm vatandaşların bu hakka sahip olmasını hedefler.

Uzmanin