Yurtdışı Seyahatlerinde Alınabilecek Hediyeler

Yurtdışı seyahatlerinde en çok kafada soru işareti bırakan konulardan biri de sevdiklerime ne alacağım konusudur. Bunun için çok çeşitli seçenekleriniz olabileceği gibi genelde kolay taşınabilir hediyeler daha çok tercih edilir. Yurtdışı tatilinden kırılmayacak eşyalar almak daha pratik olacaktır. Ama alacağınız hediyelerle de sıradana kaçmak istemiyorsanız çok geniş bir seçeneğe sahipsiniz.

Gittiğiniz ülkenin kültürünü, doğal güzelliklerini şehrin simgelerini iyi bilmelisiniz. Şehrin simgelerine uygun hediyelik eşyaları sıkça bulabilirsiniz. Ama hediye alırken ki en önemli husus kişinin uzun süre onu kullanıp kullanamayacağı konusudur. Kullanışsız bir hediye gereksiz kalabalıklar oluşturup zaman içinde çöpe gidebilir. Genelde de öyle olur.

Özellikle Çin pazarının birçok ülkeye giriş yapmasıyla beraber satılan hediyelik eşyalar da tek tipleşmeye başladı. Alacağınız hediyelik eşyanın o ülkede, o yörede üretilmiş olmasına dikkat edebilirsiniz.

Kültürler, gelenekler, yaşayış tarzları farklılaştıkça bölge bölge de alınacak hediyelik eşyalar değişiyor. Türkiye denince akla Kapalıçarşıya gitmek geliyor. Nazar boncuğu, Türk kahvesi, lokum vb hediyelik eşya türleri oldukça fazla.

Şöyle bir komşu ülkelere gidecek olursak da Yunanistan’a önce bakalım. Atina’nın tarihi yapılarının replikaları, Yunan rakısı Uzo, zeytinyağı hediye seçenekleri arasında.

Bulgaristan’da ise giyim, yemek, içki oldukça ucuz. Yöresel lezzetler, sevdiklerinize tattırmak için iyi bir seçenek olabilir.

Pizzalarıyla, makarnalarıyla ünlü İtalya’da ise seçenekler oldukça bol. Kutu kutu makarna alıp sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Onun dışında Venedik’in cam ve porselenden yapılan ünlü maskeleri, cam eşyalar, kuklalar çeşitli seçenekler arasında. Özellikle kukla ya da maske koleksiyonu yapan arkadaşlarınız varsa bu hediyelere bayılacaklardır.

Londra’nın ünlü çift katlı otobüsleri, kırmızı telefon klübeleri güzel bir Londra tatilinden arkadaşlarınıza vereceğiniz hatıralar arasında.

Fidel Castro, Che ve arkadaşları denilince aklımıza Küba geliyor. Olmazsa olmazı da Küba purosu. Özellikle tütün seven dostlarınıza Küba purolarıyla değişik bir deneyim yaşatabilirsiniz. Küba’nın renkli sokaklarını da unutmamak gerekir. Belki de en güzel hediye sizin ürettiklerinizdir. Küba’nın eşsiz sokaklarını fotoğraflayıp bastırdıktan sonra hediye edebilirsiniz.

Gelelim Hollanda’ya. Lalesiyle ünlü Hollanda’da birçok çeşit bulabilirsiniz. Hollanda peynirleriyle de ünlü bir ülkedir. Çeşitli peynir türlerini hediye olarak tercih edebilirsiniz.

Fransa’dan makaron, Almanya’dan büyük bira bardakları, Japonya’da elektronik eşyalar, İspanya’dan şarap, Çin’den çaydanlık, Mısır’dan piramit heykelleri, Arjantin’den deri ürünler, Hindistan’dan renkli kumaşlar ve fil figürlü heykeller ülkelerden alabileceğiniz hediyeler arasında.

Sevdiklerinizle beraber bol hatıralı bir tatil geçirmeniz dileğiyle!

We will be happy to hear your thoughts

      Leave a reply

      Uzmanin