Uçak Bileti

Uçakla seyahat, en hızlı ve rahat yolculuk şeklidir. Sık seyahat edenler veya uzun mesafeli yolculuk yapanlar için oldukça zaman kazandırır. Kara yolu ulaşımı ile 10 – 12 saatte gidilebilecek mesafeleri 1 – 1,5 saat gibi kısa sürelerde gidebilmesi sebebi ile en sık tercih edilen ulaşım yollarından biridir.

Önceleri yüksek uçak bileti fiyatları ve sefer azlığı sebebi ile sadece üst kademenin tercih ettiği bir “zengin aracı” olarak nitelendirilen uçakla seyahat, firma alternatiflerinin çoğalması ve akabinde başlayan rekabet ile toplumun geneline hitap etmeye başlamıştır.

Ucuzabilet.com

ETS Güvencesiyle

Hepfly.com

Ucuz uçak bileti için

Özellikle firmaların yapmış oldukları kampanyalar ve önceden bilet alma seçenekleri ile uçak  bileti fiyatları kara yolu ulaşımı ile aynı düzeye gelebilmekte hatta bazen çok daha hesaplı olabilmektedir.

Havayolu seyahati diğer seçeneklere oranla çok daha fazla kontrollü gerçekleştirilir. Güvenlik önlemleri de bu bağlamda üst düzeydir. Uçak bileti ve kimlik kontrol edilerek yolcular araç içerisine alınır ve kimsenin kendi adına alınmayan bir biletle seyahat edilmesine müsaade edilmez. Aynı şekilde uçak içerisindeki valizlerin de özel cihazlarla kontrolü sağlanır ve herhangi bir şekilde tehlike içerebilecek maddeler uçağın içerisine alınmaz.

Uçakla yolculuk son yıllarda hemen herkesin gerçekleştirebildiği bir seyahat yolu olmuştur. Bunun sebebi artan havayolu firmaların birbirleri ile girdikleri rekabet sonrasında düşen bilet fiyatları ve de gelişen teknoloji ile masrafların düşürülmüş olması olarak düşünülebilir.

Artık uçak biletine çoğu zaman diğer ulaşım yollarından daha ucuza satın alabilmeniz mümkün.

Ucuz uçak bileti bulabilmek için neler yapılabilir?

  • Uçuş puanı veren bir kredi kartı edinin. Birçok kredi kartının böyle bir opsiyonu vardır. Yaptığınız harcamalarınız karşılığında, uçak bileti alırken kullanabileceğiniz miller sağlayan bu kredi kartları aynı zamanda kendi kampanyaları dahilinde indirimli biletler almanızı da sağlayabilir.
  • Havayolu firmalarının kampanyalarını takip edin ve birbirleri ilekıyaslayın. Hava yolu firmaları dönemsel olarak kampanyalı uçak biletleri satışa sunarlar. Bu biletler genellikle belli iki tarih arasında satın alınan ve ileri zamanlı iki tarih arasında gerçekleşecek olan yurtiçi veya yurtdışı uçuşlarını kapsar. Ayrıca biletinizi almadan önce mutlaka farklı firmalara da gözatın.
  • Erken satın alın. Genellikle erken alınan biletler daha uygun olur ve uçuş tarihi yaklaştıkça bilet fiyatları artar. Ancak bazen uçuşa birkaç gün kala (genellikle uçakta çok fazla boş koltuk kaldıysa) ucuz uçak bileti satışları da olabilmektedir.

En Uygun Uçak Bileti Satın Al

Uçak bileti satın alırken dikkat edilmesi gerekn hususları da şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Uçak bileti almadan önce gidiş ve dönüş tarihleriniz ile kullanacağınız havayolarını dikkatli bir şekilde sisteme girmeniz gerekir. Zira aynı şehir içerisinden birden fazla havalimanı olabilir ve siz dikkatli davranmazsanız yanlış havalimanına giderek uçağınızı kaçırabilirsiniz.
  • Eğer aktarmalı uçak yolculuğunuz var ise indiğiniz ve bineceğiniz havalimanının aynı olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz.

Bunu bir örnekle açıklayalım; şayet İstanbul’dan Newyork’a Paris aktarmalı bir uçuş gerçekleştirecekseniz, öncelikle İstanbul’da uçağınızın kalkacağı istasyonun Atatürk Havalimanı mı yoksa Sabiha Gökçen Havalimanı mı olduğuna dikkat edin. Doğru havalimanından uçağa bindiniz ve Paris’te aktarma yapacaksınız. Ancak siz Charles de Gaulle Havalimanında indiniz ve aktarma uçuşunuz Orly Havalimanından olacak. Bu durumda eğer Schengen vizeniz yok ise bir Avrupa ülkesinde bir havalimanından bir başkasına geçmek için olsa dahi şehir içinde dolaşamayacağınız için geri dönmekten ya da yeni bilet almaktan başka yapabileceğiniz hiçbir şey yok.

  • Uçus saatlerini kontrol edin. Uçak biletiniz 12’lik saat dilimine göre ise 11PM yazan biletiniz 23.00’ı ifade etmektedir. Sabah 11’de havalimanına gidip saatlerce bekleyebilirsiniz, tabii tam tersi uçağı kaçırmanız da mümkün.
  • Uçak bileti satın aldığınız internet sitenin güvenilir bir site olup olmadığına dikkat edin. Zira dolandırılabilme durumunuz mevcut. Kaldı ki kredi kartı bilgileriniz dahil birçok kişisel bilginizi vermeniz gerekiyor bilet alırken.

Uçak bileti satın alırken ödeyeceğiniz fiyatın ne olduğuna dikkat edin. Bazen 10 TL’ye süper indirimli bir bilet aldığınızı düşünürken aslında onun hiçbir vergi ve ek ödeme dahil olmamış hali olduğunu kredi kartı ekstrenizden öğrenebilirsiniz.

Uzmanin