Turuncu Ülke Hindistan

Birçok gezginin görmesi gereken ve görme istediği uyandıran ülke Hindistan, kültür açısından çok farklı bir öneme sahip nadir ülkelerden biri. İnsanların yaşayış tarzıyla, birçok dini bünyesinde barındıran Hindistan’a her gün birçok insan akın etmekte.

Gelelim ilk olarak Hindistan’ın bayrağına. Hindistan’ın bayrağı 1947 yılında kabul edilmiştir. Hintçe; tiranga olarak bilinmektedir, yani üç renkli anlamına gelir. Hindistan’ın bayrağında bulunan beyaz rengi; barış ve dürüstlüğü simgeliyor. Yeşil ise sadakat ve kahramanlığı temsil ediyor. Turuncu renk, resmi olarak bhagwa yani safran rengi olarak adlandırılıyor. Hindu halkını temsil eden turuncu renk aynı zamanda cesaret ve fedakarlık anlamlarına da geliyor. Bayrağın ortasında bulunda kısım ise Budizm inancına göre çakradır.

Dinlerin ve kültürlerin özgürce yaşandığı Hindistan hakkında mutlaka bir ön araştırma yaparak, bilgi toplayarak gitmenizde fayda var. Çünkü bilmediğiniz takdirde birçok sıkıntıyla karşılaşabilirsiniz.

Hindistan, tropik iklime sahip olduğu için çok fazla muson yağmurları ile karşı karşıya kalıyor. Bunun için Hindistan’a gidebileceğiniz en iyi zamanlar yağmurların olmadığı, kuru dediğimiz zamanlardır. Bu aylar da Kasım-Şubat aylarına denk geliyor.

Eğer çok titiz bir yapınız varsa Hindistan’a gitmeden önce mutlaka düşünmelisiniz. Çünkü Hindistan çok fazla hijyenik koşulları barındırmayan bir ülke. Hatta giderken yanınıza mutlaka çeşitli kişisel bakım eşyalarınızı ve dezenfektanlarınızı alıp gitmenizde fayda var.

Hemen hemen her yerde tütsü kokularıyla karşılaşacaksınız. Sevmeyen biri için çok hoş olmasa da Hindular için önemi büyük.

Yemek konusu çok önemli. Eğer iyi bir yerde yemek istiyorsanız mutlaka hijyenik koşulları çok iyi olan restoranları araştırın ve imkanınız varsa kesenin ağzını biraz açın. Sokakta da birçok çeşitte yemek bulmanız mümkün. Ama hastalıkların ve salgınların çok olduğu bir ülkeden sokaktan yemek ne denli doğrudur bilinmez. Mutlaka kapalı, şişelerde bulunan suları tercih edin. Temiz su bulmanız biraz zor.

Bizim kültürümüzün çok da yabancı olmadığı bir durum olan pazarlık, Hindistan’da çok önemli. Kıran kırana pazarlık yaparak alcaklarınızı uygun bir fiyata alabilirsiniz. Çünkü Hindistan pazarlığa çok açık bir ülke. “Bir gül al be abicim, yengeme,” sözlerine çok uzun süre dayanabilmişseniz Hindistan’daki sokak satıcılarına, dilencilere de dayanabileceğiniz anlamına gelir. Sakinliği elden bırakmayın ve sinirlerinize hakim olun.

Kast sistemini ve Hinduları tanımaya gayret edin. Unutmayın ki zorlu bir ülke olmasına rağmen birçok tecrübe ve bilgi edineceksiniz.

Hindular dinsel inanışlarından ötürü birçok tanrıya sahipler ve tanrılarının heykellerini her yerde görebilirsiniz. Brahma, Şiva ve Vişnu üç büyük tanrılarıdır. Varanisa şehri Hindular için kutsal bir şehir özelliği taşıyor. Şehrin dar sokaklarında inanılmaz güzel fotoğraflar elde edebilirsiniz. Varanasi’de Ganj nehrine mutlaka gidin ve Hinduların ibadetlerine yakından bakın. Bunun için düzenlenen özel turlar da mevcut.

Hinduların inanışlarına göre devişlere Sadhu deniliyor. Farklı giyim tarzlarıyla ilginizi çekebilirler.

Şehirler arası yolculuklar yaparak çok keyifli izlenimler edinebilirsiniz. Mutlaka trenle yolculuk yapın ve bu farklı deneyimi yaşayın.

Hindular, feragat etmek anlamına gelen turuncu renkli kıyafetleri ibadetlerinde giyiyorlar. İbadetlerinde de çokça çiçek kullandıkları görülüyor. Ölülerini Ganj nehrinde yıkadıkları gibi yakma işlemini de orada gerçekleştiriyolar. Kıyafetlerini yıkadıkları, şu içtikleri Ganj nehri inançlarına göre tanrılar tarafından korunuyor.

Bu ilginç ülkeyi siz de yakından keşfedebilir ve daha önce hiç yaşamadığınız tecrübeleri yaşayabilirsiniz. Son olarak “senin önünde saygı ile eğiliyorum” anlamına gelen NAMASTE’yi unutmayın.

We will be happy to hear your thoughts

      Leave a reply

      Uzmanin