Türkiye’de Tatil Yapılabilecek 20 Yer

Yaz aylarında yerli ve yabancı birçok insan tatil yapmak için Türkiye‘yi tercih ediyor. 3 tarafı denizlerle çevrili ve  doğal zenginliklerinin fazla olması, tatil cenneti yakıştırmasının tam anlamıyla Türkiye’ye uyduğunu görüyoruz. Dört bir köşesi cennet olan Türkiye’nin tatil yaparak huzur bulacağınız 20 tatil yerini sizler için derleyerek bir araya getirdik.

Bodrum

Adına şarkıların yazıldığı yerlerdendir Bodrum. Muğla’nın en önemli ve aktif tatil yeri olarak görülmektedir. Ülkemizin önemli olarak adlandırılan insanlarının uğrak yeridir. Ucuz uçak bileti ile Bodrum’a havayolu aracılığıyla ulaşılıyor. Şehrin simgelerinden olan Halikarnas Balıkçısı’nın geçmişten günümüze anlatılan hikâyeleri ile şenlenen, güzel kafeleri ve sahilleriyle keyif çatma imkânı sunan bir şehirdir. Aynı zamanda yaz aylarının varlık sebebi olan denizi de bütün güzelliği ile sunan plajlara sahiptir.

İzmir

İzmir’in incilerinden olan Çeşme son dönemde tatilcilerin tercih ettiği yerlerdendir. Normalden daha mavi gelen deniziyle insanın içini açan manzaralarıyla huzuru ve denizi özleyenlerin ercih etmesi gereken güzel bir tatil yeridir.

Datça – Muğla

Dünya harikası bir yarımadadır. Muğla’nın 13 ilçesinden gidilmesi en zor olanıdır. Yolları çetin ve zorlu olan Datça, çılgın kalabalıktan uzakta bir ilçe olarak yaz aylarının ideal tatil yerlerindendir. Ayrıca Türk Edebiyatı’nın en önemli şairlerinden Can Yücel de Datça da yaşamıştır. Evi hala korunmuş ve günümüze kadar gelmiştir. Sahili ufak ve şirindir geçmişten izler taşıyan ve bozulmayan bir ilçedir.

Ölüdeniz – Fethiye

Fethiye’ye 12 kilometre uzaklıkta yurdumuz harikalarından birisi de ölüdenizdir. Denize açılan sahil tarafı ve gölden oluşmaktadır. Denizin sahip olduğu en üstün renklere sahiptir. Mavinin ve turkuaz’ın bu kadar canlı olduğu bir yer bulmak mümkün değildir. Yamaç paraşütüne izin veren yapısıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeye devam etmektedir.

Didim – Aydın

Ege kıyılarının en önemli yerlerinden olan Didim son dönemde popülerliği artan ve dikkat çekmeye başlayan tatil bölgelerimizdendir. Herkese açık olan Halk plajı ve konaklanabilecek kaliteli otelleriyle Didim tatilcilerin ilgisini cezp etmektedir.

Side – Antalya

Hem doğası hem de tarihi güzellikleriyle görülmesi gereken yerlerdendir. Antik kenti özellikle yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Kumköy plajı boyunca konaklanabilecek oteller bulunmaktadır.

Marmaris – Muğla

Sedir Adası yakınlarında, Cleopatra plajıyla karşı karşıya olan müthiş güzellikteki İncekum plajını da içinde bulunduran Marmaris uzun zamandır tatil için yer arayan insanların 1. tercihidir. Denizin tadını çıkarmak isteyen insanların en önemli tercih sebebi ise plajın temizliğidir. Yazlık sahibi olan insanların yıllardır gittiği Marmaris, son dönemde açılan lüks otellerle birlikte yabancı turistlerin de ilgisi Marmaris’e yönelmektedir.

Kelebekler Vadisi – Fethiye

Fethiye’nin en özel ve en güzel yerlerindendir. Dünya Kültür Mirası olarak kabul edilir ve doğal sit alanıdır. Kamp için ideal yerlerdendir. Bohem ve hippi tarzı yaşamı tercih edenler sırtlarına yükledikleri çadırlarıyla ya da atladıkları karavanlarıyla Kelebekler Vadisine gelir ve doğanın sesini dinler.

Kaş – Antalya

Bünyesinde muhteşem deniz ve koylarıyla mavinin her tonunu barındıran envai çeşit taş, kaya çeşidinin görülebileceği en naif ve nostaljik aktivitelerden(yakan top, deve güreşi vs vs) en atraksiyonlu (paraşütle atlama, dalış, rafting) aktivitelere uzanan seçeneklerle tatilcilere mükemmel bir fırsat sunan yerdir. Uygun fiyatlı pansiyonları ve oluşturulan kamp alanları sayesinde özellikle gençlerin ilgisini çeken bir yer haline gelen Antalya Kaş aynı zamanda ünlü tiyatro ve sinema sanatçısı Tuncel Kurtiz’in yaşamı boyunca en çok zaman geçirdiği yerlerdendir.

Amasra – Bartın

Cennetten bir köşe olan, Bartın’ın 17 km kuzeyinde bir yarım ada olan Amasra’nın doğusundaki koya Büyük Liman batısındaki koya Küçük Liman denmektedir. Kumsallar, balıkçılar ve çekiciler çarşısı daima tıka basa dolu olan Amasra Ege ve Akdeniz yerine Karadeniz kıyısında vakit geçirmek isteyen insanlar için özellikle oluşturulmuş kadar güzel olan çok güzel bir tatil yeridir.

Cide – Kastamonu

Karadeniz’in kıyısında doğadaki bütün renklerin buluşma noktası olan Cide keşfedilmeyi bekleyen doğa harikalarıyla ilgiyi hak eden yerlerdendir. El değmemiş koylar, kanyonların, orkidelerin arasında yer alan bu güzel ilçe ayrıca Edebiyatın Koca Çınarı Rıfat Ilgaz’ın da memleketidir. Kilometrelerce uzanan sahili ve kıyıya dimdik inen dağların önünde raks eden koylarıyla Cide tatil için ideal yerlerdendir.

Safranbolu – Kastamonu

Eski evleriyle ünlü Safranbolu, Kastamonu’ya bağlıdır. 18. 19. yüzyıla ait evleri ve mimarisiyle turistlerin ilgi odağındadır. Dünya Kültür Mirasına dâhil olan Safranbolu bütün dünyanın ilgisini çekmektedir. Hıdırlık Tepesi’nin muhteşem manzarası ziyaretçileri seyir zevki anlamında doruklara çıkarırken Safranlı pilavını yediğinizde mükemmel mutfak kültürüyle de tanışabilirsiniz. Şehrin gürültüsünden kurtulmak isteyenlerin ve okul gezilerinin gözdesi olmaya devam eden Safranbolu yoğun ilgiyi üzerine toplamaya devam etmektedir.

Maçka – Trabzon

Tatil için herkesin tercihi farklı yerlere olur. Bazı insanlar kalabalığı ve denizi tercih ederken bazı insanlar da doğayı tercih eder. İşte bu ayrımın ortaya çıktığı anda devreye Maçka girer.

Trabzon, vadilerin arasında dere yatağına kurulmuş ilçe eşsiz güzellikler eşliğinde ağaçların arasında doğanın tadını çıkarmanıza olanak verirken aynı zamanda tarihi güzelliklerinde yanı başınızda olmasıyla ziyaretçilerine Sümela Manastırı gibi bir mimari harikanın tadını çıkarma şansını veriyor. Uzun doğa yürüyüşleri ziyaretçileri yorsa da güzellikler başınızı döndürmeye yetiyor.

Çamlıhemşin – Rize

Rize’ye bağlı olan Çamlıhemşin’in en ünlü yeri Ayder Yaylası’dır. Yaylaya Çamlıhemşin’in içinden geçerek ulaşmak mümkün. Ayder yaylasına çıkarken dünyanın korumada öncelikli 200 ekolojik bölgesinden olan fırtına vadisinden geçiliyor. Rize Çamlıhemşin’e 19 kilometre uzaklıkta ve 1358 rakımlı Ayder Yaylası’nda pek çok otel ve pansiyon vardır. Çamlıhemşin’in bir diğer güzelliği de evlerinin 100 yıldan fazla bir süredir yıkılmamış olmasıdır.

Borçka – Artvin

Artvin’in Borçka ilçesi doğa bakımından oldukça zengindir. Karadeniz bölgesinin genelinde olduğu gibi burada da yeşillik alanlar ve ağaçlar ön plandadır. Tatil zamanı insanları ağırlamak için açılmış pansiyonlar ve kamp alanları mevcuttur.

Akçakoca – Düzce

Düzce’ye bağlı Akçakoca 35 km uzunluğundaki kumsalı ve temiz denizi ile tatilciler için güzel olarak tanımlanabilecek yerlerdendir. Tarihi evleri, mağaraları ve doğal besinleriyle Karadeniz’in ucuna iliştirilmiş ufak bir cennet edasıyla varlığını sürdürmektedir.

Ağva – İstanbul

İstanbul’un Karadeniz kıyısında yer alan Ağva her mevsim popüler olan yerlerdendir. Çam ormanlarıyla kaplı olan Ağva da, deniz bisikletiyle gezebilir ve sakin ortamlarda sessizliğin tadını çıkarabilirsiniz. Özellikle üniversiteli çiftlerin tercih ettiği Ağva uygun fiyatlara sahip pansiyonlarıyla ziyaretçilerini beklemektedir.

Büyükada – İstanbul

Büyükada, özellikle yaz aylarında vapur seferlerinin başlamasıyla ziyaretçi akınına uğrayan ve butik otelleriyle uygun fiyata tatil şansına olanak tanıyan haliyle insanların tercihleri arasında yer alıyor. Özellikle İstanbul’da yaşayan insanların tercih ettiği Büyükada küçük bir kaçamak yapıp Aya Yorgi kilisesine giden yolda bisiklet sürmek için bile gidilecek bir yer olarak önemli addedilecek yerler arasında yer almaktadır.

Bozcaada – Çanakkale

Soğuk deniz sevenlerin birinci tercihi olan Ayazma plajına sahip olan Bozcaada, yazın sıcak günlerini serin sularda geçirmek isteyenler için mükemmel fırsatlar sunuyor. Ege insanının sıcaklığını hissetmek ve güzel bir tatil için gidilebilecek yerler arasında yer alıyor.

 Alanya – Antalya

Eskimeyen ve her sene binlerce turisti bünyesinde toplayan Alanya Lüks otelleri, çılgın yaşamları bünyesinde barındırdığı gibi sakin ve huzurlu fırsatları da bizlere sunuyor. Yelpazesi çok geniş olan bu şehir de tatil geçirmekse tabi ki ayrıcalıktır.

1 Comment
  1. Bizim Kastamonu cok güzel bir yerdir. Kendim ama Antalyada kaliyorum ve burasida cok güzel.

    Leave a reply

    Uzmanin