Tüp Bebek

Günümüzde bebek sahibi olmak isteyen insanların bir kısmı, bu isteklerini doğal yollarla gerçekleştiremediklerinden, tıp teknolojisinin sunduğu olanaklardan yararlanmayı tercih ederler. Normal yollar ile bebek sahibi olamayan çiftlere çare olan ve en çok tercih edilen tıbbi yöntemlerden bir tanesi de tüp bebek tedavisi olarak bilinen uygulamadır. Bu uygulama, kadın ve erkeğin üreme hücreleri olan yumurta ve spermin laboratuvar ortamında döllenmesi, ve embriyonun rahme transfer edilmesi süreçlerini kapsar.

Çiftlerin bu uygulamaya ihtiyaç duyduklarından emin olmak için, öncelikle belli başlı kriterler gözden geçirilir. Eğer çiftin normal yoldan bebek sahibi olmasının kesinlikle mümkün olmadığı saptanırsa, bu tedavi yöntemi tercih edilebilir.

Tüp Bebek Nasıl Yapılır

Tüp bebek tedavisinde, öncelikle ilaç yardımı ile kadının çok sayıda yumurta üretmesi sağlanır. Bu yumurtalar, vücut sıcaklığına uygun bir ortamda, erkekten alınan sperm ile döllenmesi için bekletilir. Daha sonra bu aşamayı başarıyla tamamlayan kaliteli embriyo seçilir, ve anne adayının rahmine transfer edilir. Böylece tedavi sonuca ulaşmış olur.

Tedavinin başarıyla sonuçlanması, yani gebeliğin oluşması için gereken faktörlerden bazıları; kadının yaşının ilerlememiş olması, yumurtalık rezervinin yeterli olması veya uygulamanın en iyi laboratuvar ortamında gerçekleştirilmesidir. Ayrıca transfer sırasında rahim iç duvarının, embriyo için ideal koşullarda bulunması da önem taşır. Transferden yaklaşık 2 hafta sonra yapılan gebelik testinden elde edilen sonuç pozitif ise, tedavinin başarıya ulaştığı tespit edilir.

Diğer Sağlık Türleri

Uzmanin