Trafik Sigortası

Trafik sigortası, motorlu araç kullanıcılarının yaptırmakla yükümlü olduğu ve 3.şahısların bedenen veya maddi olarak zarara uğraması durumunda geçerli olan bir teminattır.

2918 Sayılı Karayolları Kanunu çerçevesinde, karayolunda seyir alan bütün motorlu taşıtların yaptırması zorunludur. Bu sebeple zorunlu trafik sigortası olarak adlandırılır. Olası bir trafik kontrolünde sigortasız olarak yakalanan araçlar, sigorta yaptırılana kadar trafikten men cezası alır ve para cezasına çarptırılırlar.

Trafik sigortası bir araç kaskosu değildir. Sigorta yaptıran kişinin aracını değil, kişinin sorumluluklarını belli bir ölçüde güvence altına alır. Yani olası bir kaza durumunda sigortalı kişinin karşısındaki araca veya kişiye verdiği hasarı karşılar. Bu sebeple trafik sigortası bir sorumluluk sigortasıdır diyebiliriz.

Trafik sigortası sürücüye değil, araca bağlıdır. Şayet sigorta geçerlilik süreniz dolmadan aracınızı değiştirecekseniz sigortanızı yeni aracınıza devredemezsiniz. Bu durumda acentenize başvuru yapıp sigortanızı iptal ettirmeniz ve yeni aldığınız araç için yeniden bir trafik sigortası yaptırmanız gerekir. İptal durumunda sigorta acenteniz geriye kalan günler için prim tutarını size iade edecektir.

Trafik Sigortası Teklifi Al

Trafik sigortası için sunulan teklifler her araç ve aracı kullanan kişi için farklılık gösterebilmektedir. Zorunlu bir güvence sistemi olan trafik sigortası, devlet eli ile belirlenen teminatlar sunar. Verilen teminatlar doğrultusunda bir kaza esnasında, suçlu dahi olsanız karşı tarafın zararı sigorta tarafından karşılanacaktır. Hatta olası bir anlaşmazlık durumunda olay mahkemeye intikal ederse avukat masrafını dahi karşılayabilmektedir. Bu durumda söz konusu olan sigorta yaptıran kişinin mali sorumluluklarının sigortalanmış olmasıdır.

Teminat sabit olmasına karşın primler değişkenlik gösterebilmektedir. Trafik sigortası teklifini daha uyguna alabilmek için bir takım etmenler vardır. Bunlardan en önemlisi hasarsızlık durumudur. Eğer aracın sahibi daha önce kaza yapmamışsa bu sunulacak olan prim teklifini önemli ölçüde etkiletecektir. Hasarsızlık indirimi oranı kazasız geçirilen zaman arttıkça %20’lere kadar çıkabilmektedir.

Eğer aracınızın kayıtlı olduğu ildeki trafik yoğunluğu az ise, buna bağlı olarak şehirdeki kaza oranına düşük olarak kayıtlara geçtiyse yine sunulan sigorta teklifindeki primleriniz düşecektir.

Tüm bunların yanında elbette aracınızın marka ve modeline bağlı olarak da yeni bir araca sahip iseniz istenen sigorta primleri düşük olacaktır.

Sigortaladim.com

%20 İndirimli sigortanın adresi

Unico Sigorta

İndirimli sigorta yapmanın tam zamanı

Trafik Sigortası Fiyatları

Trafik sigortası, zorunlu bir güvence olması nedeni ile isteğe bağlı olan sigortalardan daha hesaplıdır. Teminat sınırları Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir ancak primler konusunda sigorta şirketleri özgür bırakılmıştır ve bu sebeple fiyatlandırmada değişiklikler söz konusu olabilir.

Trafik sigortası primlerini aracın türü, özel veya ticari oluşu, trafikte kayıtlı olduğu ilin trafik yoğunluğu, bir önceki trafik sigortası primlerini düzenli ödeyip ödememe durumu ve geçmiş dönemdeki kazaları önemli ölçüde belirlemektedir.

Bunları daha detaylı incelemek gerekirse eğer aracınız bir otomobil ise, motosiklete göre daha yüksek bir sigorta fiyatlandırmasına maruz kalırsınız. Eğer özel aracınız için değil de taksiniz için bir trafik sigortası yaptıracaksanız, yine ödeyeceğiniz sigorta primi daha yüksek olacaktır.

Eğer aracınız son model bir araç ise eski model bir araca nazaran daha düşük bir prim ödemeniz söz konusu olabilir. Bunun sebebi ise yeni aracın daha güvenlikli olacağı düşünülmesidir.

Eğer aracınız şimdiye kadar satın aldığınız ilk araç ise yine sigorta prim fiyatı nispeten daha yüksek olacaktır.

Uzmanin