Taşıt Kredisi

Günümüz koşullarında araba sahibi olmak hem keyfi hem de zaruri bir ihtiyaçtır. Ancak mevcut giderlerimiz dolayısı ile bir taşıt satın almak için para biriktirmek hayli zordur. Dilediğiniz araca sahip olabilmek için belki  2-3 sene, belki de çok daha uzun bir süre tasarruf yapmanız ve para biriktirmeniz gerekebilir. Bu gibi durumlarda bankalardan destek alarak kredi sağlamalarını talep edebilirsiniz.

Taşıt sahibi olabilmek için bankaların müşterilerine sundukları özel bir kredi türü vardır. Araç kredisi veya taşıt kredisi olarak adlandırılan bu kredi türü, bireysel müşteriler kadar ticari amaçla araç satın alacak kişiler için de oldukça büyük önem taşımaktadır.

Taşıt kredisi yeni araçlar ve belli şartlara uygun 2. el araçlar için sağlanabilmektedir. Eğer 2. el  bir araç satın alacaksanız ve bunun için taşıt kredisinden faydalanmak niyetindeyseniz, satın alacağınız aracın en fazla 5 yaşında olması gerekmektedir. Buna ek olarak 0 km araçlar için bir kefil istenmemekle birlikte, 2. el araçlar için başvuru yapılan taşıt kredisinde kefil talep edilebilmektedir.

Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Taşıt kredisi faiz oranları elbette talep edilen tutarın büyüklüğü ve bankaların uyguladıkları politikalar ile doğru orantılıdır. Gelir durumunuz ve kredi notunuza bağlı olarak, talep ettiğiniz kredi miktarına ve kredinin ödeneceği vade süresi de baz alınarak kredi faiz oranları belirlenmekte ve değişiklik gözlemlenebilmektedir.

İhtiyaç kredilerinde geçerli olan bazı ek vergiler taşıt kredilerine de uygulanır. Bunlar Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) ve Banka Sigorta Muamele Vergisidir ( BSMV)

Bu ek masraflar, faiz oranının üzerinden gerçekleşecek bir oran ile belirlenirler. KKDF oranı %15 ike BSMV oranı %5’tir. Bunun anlamı şudur; eğer %10 faiz oranı ile bir taşıt kredisi almayı düşünüyorsanız, bu oran üzerine (ödenen faiz miktarına değil yalnızca orana) %5 BSMV ve %15 KKDF oranları eklendiği zaman faiz oranı 10+0,05+0,15 = 10,20 olacak ve %10,20 olarak işleme alınacaktır.

Bankaların sundukları faiz oranları değişken olduğu için, taşıt kredisine başvurmadan önce mutlaka bir ön araştırma yapmanız ve farklı kurumlar görüşmeniz önerilir.

Taşıt Kredi Başvurusu

  • Taşıt kredisi başvurusu yaparken ilk olarak 18 yaşınızı doldurmuş olmanız gereklidir.
  • Gelirinizin belgelenebilir olarak bankaya sunulabilmesi lazımdır. Taşıt kredisinde de ihtiyaç kredisinde olduğu gibi ailenin geliri değil krediyi çekecek kişinin geliri baz alınır. Ancak talep edilen kredi miktarı, hane halkının aylık gelirinin yarısından fazla olamaz.
  • Taşıt kredisi başvuru ile birlikte ferdi kaza sigortasının ve araç kasko sigortasının da yaptırılması gerekir.

Tüm bunlara ek olarak taşıt kredisine başvurmadan önce, giderlerinizi de göz önünde bulundurarak karşılayabileceğiniz taksit tutarını kesinleştirmeli, kredi miktarını ve vade süresini bu tutara göre belirlemelisiniz.

Birden çok bankanın kredi fırsatlarını, kampanyalarını ve ödeme planlarını göz önünde bulundurun. Başvurunuzu yapmadan önce mutlaka ek masrafları (zorunlu vergi ve sigortalar) hesaba katarak düşünün.

Taşıt kredisinin geri ödeme seçenekleri sabit tutulabilirken artan veya azalan taksit seçenekleri de mevcuttur. Elbette tüm seçenekler uygulanacak olan faiz miktarını ve de toplam maliyeti etkilemektedir. Kredi başvurusu yaparken size en uygun olan ödeme planını seçmeniz bu uzun süreçte zorlanmadan ödeme yapabilmeniz için önemlidir.

Uzmanin