Seyahat Bavulunda Olması Gerekenler

Seyahate çıkarken en olmazsa olmazı iyi bir seyahat çantasına sahip olmak. Ardından planlı bir şekilde yanımıza alacağımız eşyalarımızı belirlemeliyiz. Çok fazla ve gereksiz eşyalardan daha çok kullanımı pratik ve daha az eşyayla yola çıkmak en iyi seçenek olacaktır. Gereğinden fazla eşya taşımak bizi yoracaktır. Eğer uzun süreli bir tatile çıkacaksak da büyük bir valize eşyalarımızı nasıl yerleştireceğimizi bilmemiz gerekir.

İlk olarak gideceğimiz yerin mevsimini ve hava durumunu öğrenmemiz gerekir. Çünkü yaz ve kış aylarında yanımıza alacağımız eşyalar farklıdır. Mesela Londra, yağmurluksuz çekilmez. Eğer Miami sahilleri ise gideceğiniz yer, parmak arası terlik olmadan olmaz.

Daha az yer kaplayan eşyaları yanımıza almamızda fayda var. Her şeyden önemlisi de ütü gerektirmeyen eşyaları yanımıza alırsak bir de ütü arama problemiyle karşılaşmayız. Aynı zamanda yıkanması kolay ve çabuk kuruyan giysiler tercih etmemiz de önemli bir faktör. Bunları yaptığımız takdirde giysilerle uğraşacak zamanımızı en aza indirmiş oluruz.

Pasaportunuzu, kimliğinizi, gideceğiniz ülkenin dil klavuzunu, haritanızı, düzenli kullandığınız ilaçlarınız (varsa), nakit paranızı, aranabilecek kişi listesini öncelikli olarak bulundurmayı unutmayın.

Kişisel bakımınız için gerekli olan eşyalarınızın da bir listesini yapıp önemlilere öncelik vererek bavulunuza koyabilirsiniz. Mümkünse kişisel bakım eşyalarınızı aza indirmeye çalışın. Özellikle kozmetik ürünlerinizi çok az almaya gayret edin. Eğer çok fazla ürüne ihtiyacınız olacaksa da seyahat boylarını tercih edebilirsiniz.

Mutlaka sıvı limitlerini ve bagaj kısıtlamalarını bilmeniz gerekmektedir.

Priz çeviricileri özellikle yurtdışı seyahatlerinin olmazsa olmazıdır. Unutmamakta fayda var.

Bavulunuzu mutlaka kategorilendirin. Kısa tshirtleri ayrı bir alana, pantolonlarınızı, çoraplarınızı, kişisel bakım malzemelerinizi ayrı bir yere koyun. Yerleştirme yaparken kıvırarak koymayı tercih edin. Böylece daha çok eşya sıkıştırmanız mümkün. Fakat gideceğiniz yerden alacağınız eşyaları da göz önünde bulundurup ona göre yer açmak da önemli.

Bavulunuza her şeyi almakla iş bitmiyor. Eğer olur da bavulunuz kaybolursa, olur da biraz şanssızsanız, mutlaka el çantanızda yedek ürünler, yedek iç çamaşırları bulundurmayı unutmayın.

Havlularını almayı unutmayın. Eğer imkanınız varsa ince yapılı havluları seçmeye özen gösterin. Zaten bavulu sığdırmak o kadar zorken bir de kalın havlularla vakit kaybetmezsiniz.

Tüm değerli ve özel eşyalarınızı el çantanızda bulundurun. Paranız, pasaportunuz, cüzdanınız kısacası en önemlileri.

Her yerde giyebileceğiniz, her yere uyum sağlayabilen giysiler almaya özen gösterin. Yanınıza aldığınız bir giysi sabah kahvaltınıza da akşam yemeğinize de eşlik edebilsin.

Annenizin çeyiz takımını yanınıza almayın! Yani çatal bıçak takımlarını, porselenleri yanınızda bulundurmanıza hiç ama hiç gerek yok. Her şeyin pratik olması çok önemli. Yoksa zamanınız su gibi akıp geçer ve siz eşyalar içinde kaybolurken şehirlerin bütün güzelliklerini kaçırmış olursunuz.

Son olarak fotoğraf makinanızı unutmayın! Seyahat esnasındaki en yakın arkadaşınız fotoğraf makinanız olacaktır. Ama mutlaka yedek şarjını, yedek kartlarını da yanınıza alın. Bol bol fotoğraf çekebileceğiniz bir gün olması dileğiyle, iyi tatiller!

1 Comment
 1. Merhaba, öncelikle içeriğinizi ilgi ile inceledim ve çok sevdim,
  Kategori kısmından bahsetmişsiniz, yüzde yüz katılıyorum, eşyalar kategoriler halinde dizilmedikçe büyük sıkıntı çıkabiliyor, çanta da arayıp durabiliyoruz, bu sebeple hem kontrol etmeli ve neyin nerede olduğunu bilmeliyiz hemde kategorileştirip az önemliden çok önemliye doğru yukarıya sıralamalıyız 🙂
  Bu arada bir tavsiye de benden, yaz alışverişlerini kışta, kış alışverişlerini yazda yapan biri olarak -çünkü ekonomi:(
  Sizin de bana önerileriniz olursa çok mutlu olurum. 🙂 Yeni yazılarınızı ve görüşlerinizi merakla beklemekteyim, sevgilerimle :*

  Leave a reply

  Uzmanin