Saç Ekimi

Yılların yıpratıcı etkisi, aileden taşınan genetik özellikler, metabolik değişimler, aşırı kilo alımı ya da kaybı, kullanılan ilaçların yan etkileri ya da yaşanan kazalar gibi nedenlerle saçlarda dökülmeler olabilir. Yaşanan saç kaybı, kişinin dış görünüşünü olumsuz etkileyeceğinden, anlaşılır bir şekilde özgüven eksikliği gibi psikolojik sorunlara da yol açabilir. Buna karşılık, günümüzde gelişen tıp teknolojileriyle birlikte seyrek saçlara sahip olmanın ya da kelliğin artık bir kader olmaktan çıktığını söylemek mümkün.

Dökülmeyen saç köklerinin, dökülme görülen bölgelere taşınması işlemi olarak tanımlanabilecek saç nakli, gerekli tıbbi koşullara sahip bir klinikte, uzman bir hekim tarafından gerçekleştirildiğinde son derece başarılı sonuçlar verir. Saçlarının tekrar çıkması ile kişi, daha estetik bir görünüm kazanarak kendisiyle ve çevresiyle barışık biri haline gelir.

Saç Ekimi Yöntemleri

Saç nakli operasyonu için öncelikle kişide görülen saç kaybının derecesi, dökülmenin başladığı tarih, saçın yapısı, rengi ve tel kalınlığı tespit edilir. Muayene sonucu elde edilen bulgular değerlendirilerek kişinin saç dökülmesi yaşadığı bölgenin ihtiyacı olan kök sayısı saptanır. Ardından; başın yan ve arka kısımlarında bulunan ve hayat boyu dökülmeyip uzamaya devam eden saçlar, saçsız bölgeye nakledilir. Uzmanların donör dominant ya da bir diğer ifadeyle baskın verici adını verdikleri bölgeden alınan saçlar, çoğunlukla FUE ve FUT olarak bilinen 2 temel yöntemden biri ile transfer edilmektedir. FUE yönteminde saç kökleri herhangi bir cerrahi işlem olmadan teker teker alınarak saçsız bölgeye nakledilirken; cerrahi bir işlem olan FUT yönteminde saç köklerinin tek tek değil, kesim yapılarak kümeler şeklinde alınması söz konusudur. Daha az zahmetli ve daha etkili olduğu için, günümüzde büyük çoğunlukla FUE yöntemi tercih edilmektedir.

Saç Ekimi Fiyatları

Saç ekimi fiyatları; ekim yapılacak bölgenin genişliğine, bu bölgeye ekilecek kök sayısına ve saçın yapısal özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Uzman bir kliniğe başvurularak gerekli muayenelerin yaptırılması, fiyatlar hakkında net bir bilgi sahibi olmanın en doğru yoludur.

Uzmanin