Otel

Yolculuk yapacağınız yeri belirlediniz. Seçenekleri gözden geçirdiniz, hangi ulaşım aracını kullanacağınızı da kararlaştırıp biletinizi aldınız. Şimdi sırada otel seçimi var. Gerek iş seyahati gerek tatil, yolculuğun en önemli kısımlarından biri otel seçimidir.

Konaklayacağınız oteli seyahatiniz boyunca yalnızca uyumak için kullanacaksanız dahi bazı kriterleri gözden geçirmeniz gerekiyor. Bunlardan en önemlileri güvenlik, temizlik ve otelin konumu elbette. Eğer otelde vakit geçirecekseniz belirlenen kriterler daha da artıyor doğal olarak.

Hotels

En ucuz oteller için tıklayın

Etstur

%30 indirimli oteller için tıklayın

Tatil.com

En çeşitli ve geniş otelleri için tıklayın

Doğru otel seçimi için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunlar;

  • Öncelikli olarak kalacağınız otelin güvenilir olması gerekir. Sabah kalktığınızda ya da gün sonunda geldiğinizde eşyalarınızın çalışmış olması ile mücadele etmek istemiyorsanız bu konuda iyi bir araştırma yapmalısınız.
  • Eğer bölgeye gezme amacı ile geldiyseniz, gezilecek bölgelerin orta noktasına yakın bir lokasyonda otel seçerseniz hem ulaşım için ekstra bir masraf yapmak zorunda kalmazsınız hem de vakit kaybetmezsiniz.

Otelden beklentinizin ne olduğuna karar verin. Eğer olmazsa olmaz kriterleriniz var ise bunları mutlaka değerlendirin ve gerekirse oteli arayarak teyit edin.

Otel Fiyatları

Otel fiyatları seyahat edilecek bölgenin turizm mevsimine, seçilen odanın özelliklerine ve otelin verdiği hizmetlere göre değişiklik göstermektedir. Eğer kış turizminin olduğu bir bölgeye seyahat edecekseniz, kış ayları için belirlenen otel fiyatları ile yaz ayları için belirlenen fiyatlar aynı olmayacaktır. Aynı durum deniz turizmi olan bölgelerde de tam tersi şekilde işler.

Eğer seyahat edeceğiniz bölgede bir olimpiyat, karnaval veya geniş kitlelere hitap eden bir organizasyon gerçekleştiriliyorsa, organizasyonun yaklaştığı tarihlerde de oteller aynı şekilde farklı bir fiyat tarifesi uygulayacaktır.

Otellerin oda seçenekleri ise otel fiyatlarını belirleyen bir başka önemli unsurdur. Odaya özel banyo, yatak sayısı ve oda içinde sağlanan ekstra imkanlar otel fiyatlarını artırabilmektedir. Benzer bir durum otelin yemek servisleri için de geçerlidir. Eğer tam pansiyon bir otel tercih ediyorsanız, yarım pansiyon ya da yemeklerin oda ücretlerine dahil olmadığı bir otele oranla fiyatın daha yüksek olması oldukça normaldir.

Erken rezervasyon seçenekleri de otel fiyatlarını değiştirebilmektedir. Sezon açılmadan önce yaptırdığınız rezervasyonlarınız, neredeyse yarı yarıya daha uygun bir konaklama imkanı sağlayabilir.

Otel Ara

Otel aramadan önce nasıl bir otelde kalmak istediğinize karar vermelisiniz. Eğer eşyalarınızı bırakıp ardından sadece uyumak ve duş almak için kullanacağınız bir oda sizin için yeterliyse aramanızı o şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Eğer otelde fazlaca zaman geçirecekseniz veya çocuğunuzla seyahat ediyorsanız otelden beklentileriniz daha fazla olabilir.

Otelden ve odadan beklentilerinizi kararlaştırdıktan sonra internet üzerinden seyahat edeceğiniz tarih aralığında uygun olan otelleri araştırmaya başlayabilirsiniz. Bu noktada en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan biri, arama filtreleri içerisinde istediğiniz özellikleri eklemek veya çıkarmaktır. Kahvaltı sizin için mutlaka olması gereken bir seçenek ise onu işaretlemeli, otopark hizmeti sizin için önemli bir kıstas değilse onun işaretini kaldırmalısınız. Bu şekilde istediğiniz özellikler nazarında sunulan fiyatları görebilirsiniz.

Otel ararken farklı otellerin aynı günler için verdikleri fiyatları kıyaslayabilir, otel seçiminizi bu doğrultuda şekillendirebilirsiniz. Şayet konaklayacağınız otele karar verdiyseniz farklı sitelerin aynı oda için sundukları fiyatları inceleyebilirsiniz.

Son olarak da sizden önce otelde konaklamış oların otel ile ilgili yorumlarını inceleyerek, bahsi geçen imkanlara ne ölçüde sahip fikir edinebilirsiniz.

Diğer Seyahat Önerileri

Uzmanin