Kripto Para

Kripto para merkezi otoriteden bağımsız dijital para birimini ifade eder. Bahsi geçen para farklı türlerde olup, dünyanın her yerinde geçerliliği olan bir paradır ve bir paranın sahip olması gereken bütün özellikleri barındırır.

Kripto para çeşitlerinden en bilineni ve öncüsü Bitcoin’dir. 150’ye yakın kripto para arasaından değeri en yüksek olanlar şu şekilde sıralanabilir; Bitcoin, Ethereum, Ripples, Stellar, Litecoin, Synereo, TheDAO, Monero, Augur, Ethereum-Classic, Storjcoin.

Kripto paralar özel yazılımlarla üretilen kodlar vasıtası ile oluşturulurlar ve yüksek teknoloji gerektirirler. Şifrelenmiş bu paraların gerçek paraya dönüştürülebilir olması, gün geçtikçe kullanım alanlarının artması ve güvenlik önlemlerinin artırılması ile popülaritesi yükselmektedir. Türkiye’de henüz gelişimini tamamlamasa da ABD’de Bitcoin ATM’leri kurulmaya başlanmıştır.

Yukarıda bahsettiğimiz 150’ye yakın kripto para biriminden 130 tanesi kendisine piyasada bir değer yaratabilmiştir ve değerlerini gün geçtikçe artırmaktadır. Bu para birimlerinin hemen hemen hepsi birbirinden farklı özelliklere sahiptir ancak ortak özellikleri de vardır. Bunlar;

  • Kripto paralar Blockchain teknolojisi ile çalışırlar.
  • Merkezi otoriteye bağlı değillerdir.
  • Herkese açık borsalarda işlem görürler.

Burada açıklanması gereken 2 durum var. 1. Blockchain teknolojisi. Blockchain teknolojisi bir merkeze bağlı kalınmadan, alıcı ile satıcı arasında direk işlem gerçekleştirilen ve şifrelenmiş işlem takibi sağlayan bir veri tabanıdır.

Bir diğer nokta da herkese açık borsalarda işlem görebilmeleri. Bu durum güvenilirlik açısından önemlidir. Kapalı borsalarda işlem görerek değerlerini katladıkları iddia eden bazı kripto para birimleri dolandırıcılığa çok açıktır.

Diğer Yatırım Türleri

Uzmanin