Kredi

Bazen, bazı isteklerimizi karşılayabilmek için yeterli bir bütçemiz olmaz. Kimi zaman bu istediklerimiz keyfi iken kimi zaman da acil ihtiyaçlarımızdır ve bu ihtiyaçlarımızı karşılamak için büyük meblağda nakit gereklidir.

Bu tip para ihtiyaçlarımızda krediler bize destek olur ve belirlenen bir bedel çerçevesinde bireysel veya ticari ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek amaçlı taleplerimizi giderir. Sermaye ve tasarrufların gerekli alanlara aktarılabilmesi ve ekonomik hareketliliğin sağlanabilmesi için gerekli kaynağın bankalar tarafından karşılanmasıdır kredi.

Krediler bankalar tarafından tutara bağlı olarak belirlenen vadelerle ve faiz oranlarıyla, belirlenen tarihler çerçevesinde geri ödenme koşulları ile sağlanır.

Nitelikleri, vadeleri, teminatları, izinleri, kaynakları ve kullanılma amaçları doğrultusunda sınıflandırılabilen kredi sistemi, eğitimden gayrimenkule, taşıttan acil ihtiyaçlara kadar birçok kalemde ihtiyaçları sağlamaya yarayan önemli bir sistemdir.

Kredi miktarları ve vadeleri belirlenirken “kredi notu” oldukça önemli bir etkendir. Kredi notu belirleyen ana etkenler ise kredilerin ve kredi kartlarının ödenme düzenliliği, mevcut borç ve varlık durumu, sosyal güvenlik kurumu ödeme bilgileri gibi kriterlerdir. Yani bankalar için “iyi bir müşteri profili” çizebilmeniz önemlidir.

 

En Uygun Kredi

Kredi, satın alma gücünün daha sonra belirli şartlarda geri verilmesi karşılığında sunulan bir takım borç alma sistemidir. Geri ödeme koşullarının kredi alan kişiye uygunluğu ise oldukça önemlidir. En uygun kredi seçeneğini belirleyebilmek için de bazı kriterleri değerlendirerek seçim yapmak gerekir.

Kredi seçiminde anapara miktarınız önem taşımaktadır. Belirlenen anapara tutarı göz önünde bulundurularak yıllık maliyetinizi, sahip olabileceğiniz maksimum vadeyi, ödenecek faiz oranını ve genel masraflarınızı  görebilirsiniz.

Aynı zamanda bu işlemler sırasında yükümlü olduğunuz bir takım sigortalar ve vergiler de bulunmaktadır. Bu oranları internetteki sayaçlarla hesaplayarak ortalama bir fikir edinebilirsiniz. Ancak elde edeceğiniz veriler bir kesinlik taşımaz. Çünkü kredi notunuz, kişiye özel veya dönemsel kampanyalar da bilhassa faiz oranlarını ve vade sürelerini önemli ölçüde etkileyebilmektedir.

Eğer kredi notunuz yüksek ise belli oranlarda faiz indirimlerinden faydalanabilmeniz söz konusudur. Bunun yanı sıra bazı meslek gruplarına özel indirimler uygulanabiliyorken, özellikle bayram, Anneler günü, yeni yıl gibi özel günlere özgü dönem bazlı kampanyalar da sıkça karşımıza çıkabilmektedir.

Kredi Başvurusu

İhtiyacınız doğrultusunda kredi çekmeye karar vermeden önce genel olarak gelir ve giderlerinizi göz önünde bulundurup, aylık bazda ödeme yapabileceğiniz miktarı belirlemeniz gerekir. Uzun ve kısa dönem ödeme planınızı göz önünde bulundurarak kredi ödemenizi ne kadar sürede gerçekleştirebileceğinizi hesaplamanız ve bankaların size özel sunacakları fırsatları değerlendirebilmek için görüşmeler yapmanız gereklidir.

Krediye ne için ihtiyacınız olduğunu ve gerekli miktarı kararlaştırdınız, ödeyebilme seçeneklerinden size en uygun olan (kısa, orta veya uzun) vadeyi seçtiniz, teminat olarak gösterebileceklerinizi ayarladınız veya gerekli durumlarda istenebilecek kefiller ile görüşmelerinizi yaptınız, internet üzerinden belli kriterleri göz önünde bulundurarak ortalama bir hesaplama da yaptınız, artık kredi başvurusu için hazırsınız.

Eğer krediye çok acil olarak ihtiyaç duyuyorsanız artık birçok banka online olarak da bu hizmeti sağlayabilmektedir. Hızlı kredi çekmek isteyenler için telefon uygulaması veya web sitesi üzerinden online kredi başvurusu imkanı tanınmakta, hatta SMS ile bile kredi başvurusu yapılabilmektedir. Yani ihtiyacınız olan kredinin başvurusunu bir toplantı esnasında veya kahve molasında 2-3 dakika içerisinde yapabilir, anında hesabınıza yansımasını sağlayabilirsiniz.

Bankalar

Uzmanin