Kredi Kartı

Bazen nakit sıkıntısı yaşadığımız anlar olur. Yada yanımızda fazla nakit taşımak istemediğimiz anlar. Bazen de yapacağımız bir ödemeyi tek hamlede ödemek istemeyiz ve birkaç aya bölebilmeyi dileriz. Tüm bu durumlarda cebimizde bulunan bir banka vardır; “Kredi kartı”

Cüzdanımızdaki bankalarımız olan kredi kartları, bankaya borçlanma sistemine dayalı, 30 günlük periyotlarla hesap kesimi olan bir sistemdir. 30 gün içerisinde yapılan tüm harcamalar 30. günün sonunda hesaplanır ve ödenmesi için 10 günlük bir zaman tanınır. Ödenmemesi durumunda ise faiz işlemi uygulanır.

Kredi kartlarının kişilere göre belirlenen limitleri mevcuttur. Belirlenen limitin üzerine çıkılmaz, bu şekilde harcamalar kontrol altında tutulabilir. Fakat bu limitlerin sert bir bağlayıcılığı yoktur. Zaman içerisinde banka ile görüşülerek artırılması ya da azaltılması talep edilebilir. Kredi kartınızın limiti, gelir ve borç durumunuzla orantılıdır.

Taksitli alışverişlerde ve internet alışverişlerinde büyük kolaylıklar sağlayan kredi kartları, puan sistemine dayalı çeşitli kampanyalar ile de kullanıcılarına geri ödemesiz ek harcama limitleri verebilmektedir.

Ancak kredi kartı kullanan kişilerin de bir takım yükümlülükleri vardır. Bunlardan bir tanesi kart aidatıdır. Yıllık olarak hesap ekstresine yansıtılan kart aidatı genellikle bir takım şartlar sağlandığında ödenmeme opsiyonlu olabilir. Bunlar bankalara ve kampanyalara göre değişebildiği gibi kartın türüne göre de değişebilir. Örnek vermek gerekirse, banka yaptığı kampanya ile otomatik ödeme talimatı veren kullanıcılarına ya da maaş müşterilerine bu ödemeyi yapmayı zorunlu tutmayabilir.

Kredi Kartı Başvurusu

Kredi kartı başvurusu yapmak oldukça basittir. Önce hangi bankanın kampanyalarının sizin için daha uygun olduğuna karar verip ardından web siteleri üzerinden başvuru formu doldurabilirsiniz. Bankaya direkt gitmenize gerek kalmadan, mobil bankacılık işlemi ile ya da SMS gönderimi ile de kart başvurusu yapabilmeniz mümkün.

Eğer kredi kartı başvurusu yaptığınız bankada bir hesabınız var ise işlemleriniz çok daha rahat hallolacaktır. Çünkü kredi kartı limitinin en önemli aktörlerinden biri varlıklarınızdır ve hesabınızın olduğu bankada bir varlık göstergeniz mevcuttur.

Kredi kartı başvurusu yapmak için gerekli olan tek şey TC kimlik numaranızdır. Ehliyet veya kimliğinizle bir banka şubesine giderek ya da TC kimlik numaranız ile telefondan başvuru yapabilirsiniz.

Bir kredi kartına sahip olabilmek için, 18 yaşını doldurmuş olmanız gereklidir. 18 yaş altındaki kişiler kredi kartı başvurusu kesinlikle yapamıyor. Bu yaşın altında olan kişiler, ailelerince çıkarılan ek kartlar ile belirlenen limitler çerçevesinde harcama yapabiliyor.

Kredi kartı başvurusu yapabilmenin bir diğer şartı ise belgelenebilir bir gelire sahip olmak ya da öğrenci olmaktır. Şayet öğrenci kimlik belgeniz ile başvuru yaparsanız gelir belgelemeniz talep edilmeyecektir.

Kredi kartı başvurunuzun olumsuz sonuçlanmaması için kredi notunuzun da yüksek olması gereklidir. Bu durumda geçmişten kredi kartı borcunuzun olmaması, kredi kartı ekstre ödemelerinizi düzenli olarak ve tarihinde yapmanız, ödemelerinizde asgari ödeme tutarını değil ekstre borcunu ödemeniz etkin bir rol oynar.

Uzmanin