Kobi Kredisi

Kobiler ülke ekonomisi için oldukça önemli olan kuruluşlardır. Küçük kuruluşların zamanla büyümesi için de kurulma aşamaları için de mali olarak desteğe ihtiyaçları vardır. Hali hazırda kurulmuş ve aktif olarak varlığını sürdüren işletmelerin büyüme aşamalarında ise devreye kobi kredileri girer. Kobi kredisi nakdi ya da gayrinakdi şekilde olabilir.

Kobi kredisi, küçük ve orta boyutlu işletmelerin çeşitli giderlerini karşılayabilmek amacı ile bankalara başvuru yaparak edindiği bir ticari kredi türüdür. Bu giderler personel maaşlarından makine masraflarına kadar çok çeşitli olabilir.

Kobi kredisi çekmek isteyen işletmelerin daha önce aynı türde bir kredi kullanmış olmaları ve kredi puanlarının yüksek olması, kredi hakkı elde etmelerinde önemli bir kriterdir. Bunun yanı sıra kobi kredisi kullanmak isteyen firmaların çeşitli bankalar ile görüşerek kredi maliyetlerini ve faiz oranlarını karşılaştırmaları önerilir. Ayrıca dönemsel bazda çıkan kampanyalardan yararlanarak daha uygun kredi sahibi olabilmeleri de mümkündür.

Buna ek olarak devlet destekli kobi kredisi adı altında sunulan bir destekten de bahsedebiliriz. Kobi Destek programı dahilinde KOSGEB kurumu, kobi statüsündeki işletmelerden bazılarına hibe ve krediler vermektedir.

Kobi Kredisi Başvurusu

Kobi kredi başvurusu, bankanın istediği evraklar ile bankaya yapılır. Bu doğrultuda inceleme yapan banka, kredi için bir limit tanımlar. Tanımlanan limit ışığında kredi kullanıma hazır hale gelir.

Bir ticari kredi olması sebebi ile, kobi kredisine başvuracak olanların geçmişlerinde bankalar ile problem yaşamamış olmaları, kolay kredi çıkması için oldukça önemlidir. Firmaların kobi kredi başvurusu yapabilmesi için;

● Kobi kredisi bir çeşit ticari kredidir. Bu önemli bir detaydır çünkü ticari kredilerin sağlanabilmesi için vergi levhası sahibi olma zorundalığı vardır.

● Firmanın 250 kişiden fazla eleman istihdam etmemesi gereklidir. Mikro, küçük veya orta boyut işletme statülerinden birine sahip olması gereklidir.

● Aynı zamanda yıllık kazançları en fazla 40 Milyon TL olmalıdır. Şayet yıllık kazanç bu miktarı aşıyor ise başvuru yapamazlar.

● Kobi kredi başvurusu yapmak isteyen işletmenin açılmış olması gereklidir. Açılacak olan işletme için tanınan kredi, kobi kredisine dahil değildir.

● Kredi başvurusu yapacak olan firmanın 1 yıl aktif olarak çalışması gerekir. Bu 1 senenin sonunda alınacak mali analizlerle krediye başvurulması gerekir.

Uzmanin