Kasko

Araç kasko sigortası, araç sahiplerinin gelecekte karşılaşabilecekleri riskleri güvence altına alan bir tür trafik sigortası çeşididir. Sadece otomobiller için değil tüm motorlu taşıtlar için yapılabilir.

Araç kasko sigortası, zorunlu trafik sigortasından farklı olarak, araç sahibinin hasarlarını karşılayan bir sigorta çeşididir. Kapsam ve fiyatlandırması da trafik sigortasından bu sebeple farklı olarak ilerler. Kişinin bilerek veya isteyerek yapmadığı hemen her türlü hasarda geçerlidir. Araç kasko sigortasında sigortalanan riskler aracın sadece yolculuk esnasında karşılaşabileceği aksaklıkları değil park halindeyken karşılaşılabilecek sıkıntıları da kapsar.

Yangın, deprem sonrası hasar, kaza veya 3. şahısların araca verdikleri zararlara ek olarak anahtarın kaybedilmesi, hırsızlık ve hırsızlık teşebbüsü esnasında oluşabilecek zararları da giderir.

Sigorta kapsamında nelerin olabileceği poliçelerde açıkça belirtilir. Anlaşma esnasında sigorta muhataplarının karşılıklı olarak anlaşarak poliçeye ek teminatlar ekleyebilmeleri mümkündür.

Araç kasko sigortası, trafikteki araç ve sürücü için oldukça önemli bir güvence sistemidir. Aracınız ve beklentileriniz doğrultusunda uygun olan teminatları seçmeniz durumunda, trafikte daha özgüvenli bir şekilde yer almanıza yardımcı olacaktır.

Unico Sigorta

İndirimli sigorta yapmanın tam zamanı

Sigortaladim.com

%20 İndirimli sigortanın adresi

Kasko Teklifi

Araç kasko sigortasının kapsamı çok geniştir. Kasko teklifi yapılırken tüm riskler ve bedeller göz önünde bulundurularak ilgiliye sunulur. Gerekirse eksperler tarafından belirlenecek olan aracın gerçek değeri, çarpma ve çarpışmaya ek doğal afetlerin ve terör saldırılarının sonucunda oluşabilecek hasarların teminatı, manevi tazminat limiti, çekici hizmeti ve mini onarım hizmeti kasko teklifini neler etkiler sorusuna cevap olarak verilebilir.

Kasko teklifinin bütçenize daha uygun hale gelmesini sağlayan bir takım durumlar da söz konusudur. Meslek indirimleri ve hasarsızlık indirimi bu duruma örnek olarak gösterilebilir. Kasko tekliflerinde sunulan indirimleri detaylı olarak yazımızın “Araç Sigorta Fiyatları” bölümünde anlatacağız.

Kasko teklifi yapılmadan önce, teminat ve primler sigortanın içeriğine, araçların marka, model ve cinsine, araçların tipine ve üretim yılına ek olarak piyasa değerine göre belirlenir. Eğer sigortalının birden fazla kasko poliçesi var ise sunulan teklif de bu doğrultuda daha uygun hale getirilir.

Araç kasko sigortası, aracın sahibi ile ile yapılan bir sigorta anlaşmasıdır ancak kaskolu aracın bir başkasındayken hasar görmesi esnasında da yükümlülüğü kabul eder. Şayet aracı yalnızca tek veya çift sürücü kullanıyorsa, bunu poliçede belirtme koşulu ile kasko teklifinde indirime gidilebilir.

Araç Sigorta Fiyatları

Araç sigorta fiyatları üzerinden yapılan indirimlere örnek olarak araç çokluğu, şehir içi kullanım, yaş, kayıtlı olunan şehir, aracın marka ve modeli ile hasarsızlık durumu gösterilebilir. Bunun anlamı ise şudur; şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan ve gerekli kriterlere uyan araçlara, 35 yaş üstü ve en az 5 senelik ehliyeti olan sürücülere, bağlı bulunan ilin trafik yoğunluğuna, aracın hasar görmemiş olmasının uzmanlarca belirlenen kademesine, aracın marka ve modelinin ne kadar yeni ve değerli olmasına göre sigorta fiyatlarında indirime gidilebilmektedir.

Yukarıda sayılan maddelere ek olarak istenen diğer riskler de poliçelere eklenilebilir, buna göre sigorta fiyatlandırmalarda değişiklik olabilir. Sigortalanan riskler arttıkça sigorta için ödenen primin de artması kaçınılmazdır. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi, bir takım istisnalara sahipseniz sigorta priminizin indirime uğrayabilmesi mümkündür.

Kasko sigortası devlet tarafından zorunlu tutulmayan bir araç sigorta hizmetidir ve özel kurumlar tarafından hizmet sağlanır. Her kurumun sigorta kapsamında sunduğu güvence değişebilmektedir. Bu sebeple kasko yaptıracak olanların kendilerine en uygun koşulları barındıran sigorta modelini seçmeleri gerekir.

Uzmanin