İtalya’da 100 EURO ile Bir Gün

İtalya, tarihi ve kültürü açısından her yıl turist akınına uğruyor. Güzel sokakları, tarihi mekanları ve şehir yaşamı açısından insanı rahatlatan ve adeta huzur veren İtalya’da hangi fiyata neler yapabilirim sorusu da akıllara gelmiyor değil.

İtalya’nın başkenti olan Roma, en çok turist akınına uğrayan şehirlerden biri. Yüzyıllar boyunca çeşitli Avrupa uygarlıklarına mekan olmuş Roma, çok köklü bir tarihe dayanmakla beraber tarihi mekanlarıyla ünlü. Aynı zamanda Roma, katolik kilisesinin merkezidir. Mimarisi de oldukça farklı olan Roma’da barok üslubu kullanılmaktadır.

Roma’ya gitmeye karar verdik, bavulumuzu hazırladık, fotoğraf makinamızı da yanımıza aldık. Peki Roma’da neler yapabiliriz? Bizde Roma’da 100 € ile bir günde ne yapabileceğinizin listesini çıkardık.

Otelimizde sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra şehre yakından bakmak ve göz gezdirmek için uygun geziler mevcut. Üstü açık kırmızı renkli otobüslerle şehri gezebiliriz. Bunun bize maaliyeti 22 €’dur. Hem dilediğimiz gibi fotoğraflar çekebiliriz hem de şehirde nerede ne var bunu öğrenebiliriz.

Ardından Roma’nın meşhur simgesi Kolezyum’a gidebiliriz. Kolezyum sadece tiyatro için değil aynı zamanda hayvan dövüşleri, idamlar, gladyatör mücadeleleri için de çok eski yıllarda kullanılmıştır. Kolezyuma giriş bedeli ise 15 €’dur.

Kolezyum yakınlarındaki hediyelik eşya satan yerlerden gladyatör bibloları ve kolezyum replikaları alabilirsiniz. Birçok çeşidin bulunduğu bu hediyelik eşya yerlerinden 10€luk bir bütçe kendinize ayırabilirsiniz.

Şöyle gelmişken meşhur bir şeyler yiyelim derseniz eğer bunun için en iyi seçenek lezzetli bir pizza olacaktır. Roma’nın en meşhur pizzacısı Pizzeria da Baffetto iyi bir adres. Birçok pizza çeşidi bulunan bu mekanda pizzalar odun ateşinde pişiriliyor. İçecekler dahil kişi başı 20 € bu leziz tatları denemek için ödemeye değer bir ücret. Pizzeria da Baffetto’da rezervasyon yok ama kuyruk oldukça fazla. Uzun turist kuyruklarına rastlayabilirsiniz. Eğer buraya yolunuz kış aylarında düştüyse de üşümemeniz için size şarap ikram edebilirler.

Karnımızı doyurduktan sonra şimdi biraz daha gezme vakti. Roma’nın iyi turlarından birisi olan Le Domus Romane di Palazzo Valentini’ye katılabilirsiniz. Çok güzel görsel bir şovla karşılaşacaksınız. Gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmalısınız ya da internetten bilet alabilirsiniz. Bu özel tur maalesef 15 kişiyle sınırlı.

İtalya’nın  meşhur tatları arasında da farklı çeşitleri barındıran iyi şaraplar var. Eğer geziden sonra huzur içinde dinlenmek ve Roma’nın tadını çıkarmak istiyorsanız I Vicini Bistrot doğru bir adres. Salaş bir sunum şekliyle servis edilen etleriyle meşhur mekanda kaliteli şaraplar içebilirsiniz. 20 € bedelinde güzel bir şarabı ister tek başınıza ister dostlarınızla içebilirsiniz.

Roma’yı gezdikçe şehre ve tarihine hayran kalacaksınız. Güzel yemekleri ile de tadı damağınızda kalacak lezzetler yaşamaya hazır olun.

We will be happy to hear your thoughts

      Leave a reply

      Uzmanin