İstanbul’un En Güzel 13 Tarihi Mekanı

Şehirler herkese farklı çağrışımlar yapar, şüphesiz bütün şehirlerin kendine has özellikleri vardır ama hiçbir şehir İstanbul kadar ilgi çekmemiş ve sevilmemiştir. Geçmişten günümüze kadar olan süreçte varlığını koruyan İstanbul’un en güzel 5 tarihi mekanı ise hala insanların ilgisini cezbetmektedir.

Kız Kulesi

Üsküdar’da yer alan Kız Kulesi Bizans Dönemi eserlerindendir. Fatih Sultan Mehmed döneminde zemin katı yapılmış ve fırtına da zarar gören yerler restore edilmiştir. Günümüzde eş dostla gidilecek güzel mekânlardan birisidir Kız Kulesi. Akşam yemeği ya da ufak bir öğlen arası için gidip gelinebilecek çok önemli tarihi bir yerdir.

kiz-kulesi

 

Dolmabahçe Sarayı

Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılan Dolmabahçe Sarayı, 13 yıllık yapım aşamasından sonra yapımı tamamlanmıştır. 285 odası, 44 salonu vee 6 hamamı bulunan Dolmabahçe Sarayı, İstanbul’un Beşiktaş semtinde deniz kenarında yer almaktadır. 1856 yılından günümüze kadar titizlikle korunmakta ve restore edilmektedir.

Sultan Ahmet Cami

İstanbul, tarih boyunca pek çok devletin himayesi altında bulunmuştur. Bu yüzden olsa gerek her devlet kendi eserlerini bırakma ihtiyacı hissetmiştir. Sultan Ahmet Cami ise Osmanlı Devleti’nin İstanbul’a hediyelerinden biridir.

Sanat, bulunduğu dönemin ve geçmişinin izlerini taşımasıyla bir bütün olur. Osmanlı mimarisiyle Bizans mimarisinin 200 yıllık sentezinin sonucunda ortaya çıkmış ve günümüze kadar varlığını korumuştur. Cami, Sedefkar Mehmet Ağa tarafından Sultan Ahmet’in emri üzerine yapılır. Genç yaşta tahta çıkan Sultan Ahmet dindar bir padişah olarak bilinmektedir, Rabbine güzel ve ihtişamlı bir hediye sunmak gayesiyle 6 minareden oluşan ve Mimar Sinan’ın çizgilerini de taşıyan Sultan Ahmet Camisini yaptırmıştır. Günümüzde her gün binlerce insanı kabul eden Sultan Ahmet Cami ayrıca turistlerin de ilgisini çekmektedir.

Galata Kulesi

Şehrin silüeti’ni görmek isteyen aşıklar da, uçabileceğini iddia eden çılgınlar da Galata kulesini mesken eylemiştir. 528 yılında Fener kulesi olarak Galata semtine inşa edilmiştir.1204 yılında gerçekleşen haçlı seferleri sırasında harap olmasına rağmen restore edilmiştir.

Osmanlı Devleti’nin İstanbul’u fethetmesiyle beraber bir süre rasathane olarak kullanılmıştır. Hezarfen Ahmet Çelebi kollarına geçirdiği kanatlarla ilk uçuşunu Galata Kulesinden yapmıştır.

Ayasofya

Günümüzde müze olarak kullanılan Ayasofya vakti zamanında yani Bizansların hüküm sürdüğü günlerde ortaya konulan en önemli eserlerden biridir. MS 532-537 yılları arasında İmparator 1. Justinyen tarafından katedral olarak yaptırılan Ayasofya İstanbul’un Osmanlı devletine geçmesiyle birlikte cami olarak kullanılmıştır. 1934 yılından itibaren müze haline getirilen Ayasofya günümüzde müze olmasına rağmen cami olarak kullanmak isteyen bazı grupların ilgisini çekmektedir.

Ayasofya kelimesi kutsal bilgelik anlamına gelmektedir.Yapının mimarı Miletli İsidoros ve Trallesli Anthemiustur. Özellikle Hristiyan alemi üzerindeki etkileri ve anlamı büyük olduğundan İstanbul’un en simge yerlerinden biri olarak kabul edilir.

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı, İstanbul’un en büyük kapalı sarnıcıdır. Ulusal ve uluslar arası birçok organizasyona ev sahipliği yapmasının yanında geçmişten gelen ihtişamını günümüzde sürdürmektedir. 6.yüzyıl da yapıldığı tahmin edilmektedir.

Topkapı Sarayı

İstanbul’un ve Osmanlı Devleti’nin en önemli yapılarından biridir. Osmanlı mimarisinin kendini göstermeye başladığı ve “ilk dönem” olarak adlandırılan zaman diliminde yani 1465 yılında yapımına başlanmıştır. Mimar Davut Ağa tarafından Fatih Sultan Mehmed’in emri ile yapılmıştır.

1478 yılında biten Topkapı Sarayı, Osmanlı Devleti’nin en önemli merkezlerinden ve saraylarından birisi olarak kabul edilir. Dolmabahçe sarayı yapılana kadar Osmanlı’nın en önemli idari merkezi kabul edilir.

Kapalı Çarşı

Dünyanın en büyük ve en eski çarşısıdır. 15.yüzyılda Beyazıt, Nuruosmaniye ve Mercan semtlerinin ortasında yer almaktadır. Kapalı Çarşı, günümüzde dört bir tarafımızı kuşatan alışveriş merkezlerinin Osmanlı Devletindeki versiyonudur.

Esnaf kültürü ile yoğrulan insanların bir arada çalışması ve ortak paylaşım alanlarının olması modern zamandan farkıdır. Binlerce insan alışverişini Kapalı Çarşı’dan yapıyorsa bunun sebebi moderniteye yenilmeden varlığını sürdürmesinde yatmaktadır.

Caferağa Medresesi

Ayasofya Müzesi’nin yanına konuşlanan Cafer Ağa Medresesi çay molası vermek isteyen insanların uğrak yeridir. Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştır. Kendi döneminde sanatın çeşitli alanlarında derslerin verilmesinin yanında matematik ve fen alanlarında da dersler verilmiştir. Günümüzde ebru, hat ve resim derslerine Caferağa Medresesinde katılmak cüzi bir ücret karşılığında mümkündür.

Gülhane Parkı

Osmanlı Devletinde Topkapı Sarayının dış bahçesi görevini gören Gülhane Parkı günümüzde her gün binlerce insanın ziyaret ettiği park görevini görmektedir. Ağaçlar arasında piknik yapma şansını vermesi ve yeşil alanın varlığı insanların Gülhane’yi tercih etme sebebidir. Tarih ile iç içe olma imkânına sahip olmak ve geçmişin izlerini taşıyan yapısıyla ilgi görmeye devam etmektedir.

Anadolu Hisarı

Fatih Sultan Mehmed tarafından Bizans Devleti’ne giden yardımların önü kesmek için yaptırılan ve varlık sebebini yani görevini yerine getiren hisardır. Genç Sultan Mehmed, Anadolu Hisarının yapılışı sırasında bizzat orada bulunmuştur. Temeli ve taşların yoğunluğunu sağlamak için yumurta akı kullanılmış ve daha önce denenmeyen yöntemler uygulanmıştır. Anadolu Hisarı, günümüzde yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken önemli yerlerdendir.

Yıldız Sarayı – Yıldız Parkı

Sultan Selim tarafından annesi Mihrişah Sultan adına yaptırılmıştır. Osmanlı’nın son döneminde Sultan Abdülhamit tarafından ana saray olarak kullanılmıştır. Kurmuş olduğu istihbarat servisi ve jurnalcilerin getirdiği bilgilerle daha evhamlı hale gelen Abdülhamit, Yıldız Sarayında kendisini korumaya almak istemiştir.

Devletin varlığını korumak için gösterdiği çabaların karşılığını aldığını söylememiz ne kadar mümkündür bilemem ama Yıldız Sarayında kendi varlığını sürdürmüştür. Sarayın altında gizli geçitler olduğu ve şehrin merkezine bağlandığı yıllardır dillendirilen rivayetlerdendir. Beşiktaş ilçesinde yer alan Yıldız Sarayı aynı zamanda Yıldız Parkının varlığı sayesinde insanlara gezi alanı görevini de yerine getirmektedir.

Süleymaniye Hamamı

Süleymaniye Hamamı, Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan hamamdır. Mimar Sinan’ın “kalfalık eserim” olarak adlandırdığı eserlerdendir. Günümüzde yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken hamam görülmesi gereken yerlerdendir.

We will be happy to hear your thoughts

      Leave a reply

      Uzmanin