İnternet Tarifesi

Ülkemizde 1993 yılında ilk defa internet kullanıldı. İnternetin evlerimize girmesi ise bundan 3 yıl sonra 1996 yılında başlayıp 1997 yılı sonuna gelindiğinde ise yaygınlaştı. Özellikle o dönemdeki gençlerin de katkısı ile internet kullanımı hayli artmış ve adeta bilgisayarın icadının sebebi internetmiş gibi bir algı yayılmaya başlamıştır. Günümüze geldiğimizde internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar, birçok kişi için fazla anlam ifade etmemektedir.

56K modemlerin olduğu dönemlerden ADSL modemlere ve fiber modemlere geçilen günümüzde ise internet kullanımı hayatımızın her alalına işlemiştir. Telefon hattı üzerinden internet kullanımı gerçekleştirilen bu ilk dönemlerde internet kullanımı sırasında telefon kullanım dışı oluyordu. Ancak ADSL ile aynı telefon hattı üzerinden internet kullanılmasına rağmen bu sorun ortadan kaldırılmıştır. İlerleyen zamanlarda bu durum daha da geliştirilmiş  ve ADSL 2+ ve VDSL, Fiber optik gibi daha hızlı bilgi transferi sağlayan sistemler ortaya çıkmıştır. Ardından Kablonet ve Uydunet gibi sistemler de dahil olmuştur.

Yıllar içerisinde internet tarifeleri çeşitlenmiş ve her bütçeye uygun bir tarife hazırlanması başarılmıştır.

Evde İnternet

Evde internet bağlantısı olması, çağımızda elektrik, su kadar önemli bir yere sahip desek çok da abartmış olmayız sanırım. günümüzde birçok işlemi internet sayesinde kolayca gerçekleştirebiliyoruz. Ev internetinizi masaüstü bilgisayarlarından, laptolarınızdan, cep telefonu ve tabletlerinizden kullanabiliyorsunuz. Bazı ev eşyaları internetten programlanabiliyor ve siz eve gelmeden odanızı ısıtan bir ısıtıcı, çalışan çamaşır makinesi ve uyanma saatinizde kaynamaya başlayan bir çay elde edebiliyorsunuz. İşin bu kısmını geride bırakacak olursak, kıyafet, çiçek, uçak bileti hatta market harcamalarınızı bile internet üzerinden yapabiliyor; bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirtebiliyorsunuz.

Evde internetin yaygınlaşması ile evden çalışanların sayısında da büyük bir artış gözlemleniyor. Yani internet iş ortamını da evinize taşıyabiliyor. Bunun yanında evden internet ile televizyon izleyebiliyor, film veya dizilerinizi takip edebiliyor, müzik indirip dinleyebiliyorsunuz. Evde internet bağlantısının olması cep telefonu paketlerinizinde dengeli kullanımına yardımcı olabiliyor.

İnternet bağlantısı sağlamak için seçebileceğiniz çeşitli kurumlar bulunuyor. Bu kurumların farklı fiyat ve tarifeleri mevcut. Bütçenize uygun bir tarife ile evden internet kullanabilmeniz oldukça basit.

Ev İnternet Paketleri

Günümüzde ev internet paketleri hayli çeşitli. Firmaların birbirleri ile rekabet halinde olması en çok kullanıcıların işine yaradı. Operatörler yıllık ya da 2 yıllık sözleşmeler ile oldukça indirimli tarifeler sunabiliyor. Bununla birlikte evinize bağlatacağınız interneti seçmekte tam olarak özgür olduğunuz da söylenemez. İnternet bağlantısı için bir alt yapı gerekiyor ve gerekli altyapı oturduğunuz sokakta yok ise seçeceğiniz firma sayısı biraz kısıtlanabiliyor. Şuan için ülkemizde ADSL, Fiber ve Kablo internet bağlantısı hizmeti veren servisi veren 7 kurum vardır. Bu kurumların her biri farklı hız ve limitlerde değişken fiyat aralıklarında hizmet sağlamaktadırlar. Bütçenize ve ihtiyaçlarınıza yönelik bir tercih yapabilmeniz için oldukça fazla seçeneğiniz bulunuyor.

Ev internet paketlerinin bazıları cep telefonunuzun interneti ile ortak pakette yer alabiliyor. Bu durumda cep telefonunuzda kullandığınız internet ev internetinizin kotasını etkilemiyor, cepten 4 GB evden sınırsız ya da cepten 6 GB evden sınırsız gibi çeşitli tarifeler bulunmakta.

Aynı zamanda TV hizmeti veren internet paketleri de bulunmakta. aynı paketle hem uydu hizmeti alıp hem de internete kullanabilmeniz mümkün.

Uzmanin