İdo Bileti

Yolculuğunuzu gerçekleştirmeden hemen önce terminallerden direkt olarak İDO bileti satın alabileceğiniz gibi telefondan, terminal içlerinden bulunan İdomatiklerden, bazı acentelerden ve internetten nakit veya kredi kartı ile alım gerçekleştirebilirsiniz.

İDO bileti satın alırken yolculuk tarihinizin yanı sıra, yolculuğunuzu araçlı mı yoksa araçsız mı gerçekleştireceğinizi ve yolcu bilet tipinizi belirtmeniz gerekiyor.

İDO bileti yolcu tipi nedir?

Seyahat edecek yolcunun bazı özellikleri taşıması koşulu ile biletlerde indirime gidiliyor. Engelli yolcular, 65 yaş ve üstü yolcular, 24 yaş altı öğrenciler ve basın mensuplarının biletleri indirimlidir.

Bunlar dışında eğer araçlı seyahat ediyorsanız aracınız için de ek bir ücret ödemeniz gerekiyor. Eğer biletinizi gidiş dönüş şeklinde alırsanız bu fiyat üzerinden indirime gidilmesi de mümkün.

Ayrıca aracınızın cinsi de ido bileti fiyatını belirleyen etkenlerden. Motosiklet, otomobil, jip, kamyonet, minivan, minibüs gibi farklı kategorilerdeki araçların bilet bedeli de farklı oluyor.

Bunların haricinde Ekonomik ve Promo bilet seçeneklerinin dışında üst düzey bir deniz yolculuğu yapmak isteyenler için First Class, Business Class ve VIP Salon seçenekleri de bulunuyor.

İdo Seferleri

İstanbul Deniz Otobüsleri, kısaca İDO, 1987 yılından bu yana hizmet vermektedir. Türkiye’de deniz ulaşımının öncülerinden olan İDO, özellikle trafik sorunun çözümü için büyük katkı sağlamaktadır.

Hem şehir içi hem de şehirler arası yolculuk için aracılık eden İDO, şehir içi yolculuklarında motor, vapur ve arabalı vapurlar ile taşımacılık yaparken şehirler arası yolculuklarında genellikle feribotlar ile hizmet sunmaktadır.

53 gemi ve 35 terminal ile hizmet sunan İDO, bu özelliği ile dünyanın önde gelen feribot işletmelerindendir. İDO seferleri şehir içi taşımacılığında Anadolu yakasında Adalar da dahil olmak üzere 12, Avrupa yakasında ise 9 ayrı terminalde toplam 21 nokta arasında deniz yolculuğu gerçekleştirmektedir.

Şehirler arası taşımacılıkta ise 13 ayrı noktada hizmet vererek Marmara Bölgesi’nde deniz seyahatini yaygın hale getirmiştir.

Trafiğin yoğun olduğu zamanlarda yolculuk süresini ciddi ölçüde düşüren deniz seyahati, özellikle aracınızla yolculuk edebilme imkanı ile büyük kolaylık sağlamaktadır.

İDO seferleri mevsimlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı şehir içi terminallere  haftasonu sefer olmamakla birlikte, şehir dışına gerçekleşen bazı seferler de kış tarifesinin aktif olduğu zamanlarda gerçekleştirilmez.

İdo Sefer Saatleri

İDO sefer saatleri yaz ve kış tarifesi olarak 2 ayrı şekilde planlanmakta. Yazları bazı bölgelere ek seferler konulurken bazı bölgelerde de sefer sıklığı azaltılıyor.

Seferlerin sıklığı terminallerin kullanım oranı kadar günlere ve saatlere göre de değişiklik gösterebiliyor. Kullanımın sık olduğu terminallerde çoğunlukla saat başı bir feribot kalkarken, kullanımın daha seyrek olduğu terminallerde genelde sabah ve akşam birer tane olmak üzere 2 sefer yapılıyor.

Yenikapı terminalinden Bursa, Bandırma ve Yalova seferlerini yapan ferobotlar arabalı vapurlardır. Bursa istikametine giden feribotlar Cuma ve Pazar günleri sefer sayılarını artırırlar ancak sefer sayıları haftadan haftaya değişebilmektedir.

Yalova seferi ise sabah 6’dan akşam 11’e kadar saat başı hizmet verir. Pendik’ten Yalova’ya yolculuk yapan feribotların da tarifesi benzerdir ve sabah 7.45’ten akşam 23.45’e kadar seferleri saat başı olarak devam eder.

Eskihisar – Topçular ve Sirkeci – Harem seferleri haftanın 7 günü, 24 saat kesintisiz olarak devam etmektedir.

Varacağı son istasyona 2 veya 3 istasyona uğrayarak giden feribotlar da vardır. Tarih bazında tarifeleri değişebilen bu araçları kullanmadan önce internet sitesinden veya tarife kitapçığından görebilirsiniz.

Uzmanin