Göz Muayenesi

Göz sağlığı yaşam kalitesini önemli şekilde etkileyen bir durumdur. Bu sebeple göz muayenesi ihmal edilmemeli, düzenli olarak tekrarlanmalıdır. Göz muayenesi rutini kişinin yaşına ve bir göz rahatsızlığı olup olmamasına göre değişebildiği gibi, göz rahatsızlıkları başka hastalıkların da belirtisi olabilmektedir.

Uzmanlar 40 yaşın altındaki kişiler için 2 yılda bir göz muayenesini önerirken bu surede 4 yıla kadar esneklik payı bırakmışlardır. Ancak 40 yaşın üzerindeki kişilerin en az 2 senede bir göz muayenesi olması önerilir. Çocuklarda ise bu durum biraz daha farklıdır. Özellikle ilk iki yaşta öğrenilen hemen her şey görme odaklı olduğu için, yılda bir göz muayenesi tekrarlanmalıdır.

Göz muayenesi en fazla yarım saat süren ve özellikle ileri yaşlardaki kişiler için katarakt ve göz tansiyonu olarak adlandırılan rahatsızlıkların tespit edilmesi açısından önemlidir.

Göz muayenesi genellikle miyop, astigmat veya hipermetrop olup olmadığınızı anlamak için yapılan bir takım tetkiklerle başlar, ardından doktorunuz, görme seviyenizin keskinliğini ölçmek için bir takım irili ufaklı harfler göstererek sizden net gördüklerinizi söylemenizi isteyecektir. Bu muayeneler eskiden daha manuel yollarla yapılırken artık çeşitli teknolojik gereçlerle kolaylıkla tespit yapılabilmektedir.

Sonucunda göz sağlığınız ve görme seviyenizle ilgili bir değerlendirme sunulan bu muayene esnasında kullandığınız ilaçları, vücudun tamamını etkileyen sistemik hastalıklardan birine sahipseniz bu hastalığınızın derecesini ve genetik hikayenizle alakalı gerekli bilgileri doktorunuzla paylaşmanız gerekir.

Diğer Sağlık Türleri

Uzmanin