Estetik

Dış görünüş; ilk başta kişinin özgüvenini, sonra da hem iş hayatında hem de sosyal ortamlarda diğer insanların ona bakışını ve ilk izlenimlerini direkt olarak etkilediğinden, önemini hayat boyunca yitirmeyen bir olgudur. Bu yüzdendir ki, dış görünüşlerinden memnun olan kişiler genel olarak özgüveni daha yüksek, daha rahat ve mutlu insanlarken, belli fiziksel özelliklerinden şikayetçi olan ve genel olarak kendini beğenmeyen insanlar depresyona kadar varabilen problemler yaşayabilmektedir. Estetik ameliyatlar da, günümüzde dış görünüşlerinden memnun olmayan ya da belli fiziksel bozukluklar nedeni ile sağlık sorunu yaşayan kişilerin, diledikleri görünüme kavuşmak ya da sağlık sorunlarını gidermek amacı ile sıklıkla başvurduğu tıbbi operasyonlardır.

Estetik Ameliyat Çeşitleri

Genetik özelliklerin yanı sıra; yaşın ilerlemesi, dengesiz beslenme, hastalık/kaza gibi etkenler de vücudun çeşitli bölgelerinde, değişen derecelerde fiziksel bozukluklara sebep olabilir. Dolayısıyla, günümüzde vücudun farklı bölgelerinde görülen çeşitli problemleri ortadan kaldırmak için tercih edilen, hepsi ayrı uzmanlık gerektiren çok sayıda estetik operasyon mevcuttur. Kimi zaman yalnızca güzel görünme arzusuyla, kimi zaman ise çözülmesi gereken sağlık problemleri sebebiyle tercih edilen bu operasyonlar arasından öne çıkan bazıları, şu şekilde sıralanabilir:

  • Çenesi normalden geride ya da ileride olan veya çene ucu küçük olanlar için uygulanan çene ameliyatı;
  • Burundaki -rahat nefes almayı engelleyen veya yalnızca kötü görünen- eğrilikleri gidermek için tercih edilen burun ameliyatı;
  • Yaşın ilerlemesi ile incelen veya doğuştan ince yapılı olan dudakların dolgunlaştırılması amacı ile yapılan dudak dolgusu operasyonu;
  • İlerleyen yaş ile ortaya çıkan kırışıklık ve sarkmaları ortadan kaldıran yüz germe operasyonu,
  • Çeşitli sebeplerle yaşanan saç dökülmesi sorununa etkili bir çözüm olan saç ekimi;
  • Boyutlarından ya da şekillerinden memnun olunmayan memeleri dilenen forma kavuşturmak için uygulanan meme ameliyatı;

Estetik Ameliyatlarının Fiyatları

Ameliyat fiyatları, tabii ki her şeyden önce hastaya hangi estetik operasyonun uygulanacağına göre değişmektedir. Daha sonra da operasyonun yapılacağı şehirden tercih edilecek hastaneye, kullanılacak ekipman ve tekniklerden işlemi gerçekleştirecek olan ekibe kadar çok sayıda faktör, fiyatlarda belirleyici rol oynayacaktır. Estetik ameliyat olmak isteyen kişinin, önce bir uzman doktor tarafından muayene edilmesi ve gerçekten bir ameliyata ihtiyacı olup olmadığının, eğer ihtiyacı varsa hangi işlemlerin yapılması gerektiğinin belirlenmesi gerekir. Tüm bu süreçlerden sonra, sağlıklı bir fiyat bilgisi almak da mümkün olacaktır.

Uzmanin