Döviz

Döviz, küresel ödemelerde kullanılabilen, alınıp satılabilen ödeme veya yatırım araçlarına verilen genel isimdir. Çoğunlukla yabancı ülke parası olarak tanımlanan döviz bir para da olabilir çek de.

Her ülkenin kendi içindeki alım satım işlemlerinde kullandığı bir para birimi vardır. Bazı ülkelerde ortak para birimleri kullanılabildiği gibi, çoğu ülkede para birimleri farklılık gösterir ve ülkeler arası parasal işlemler yapılabilmesi için döviz ihtiyacı duyulur. Aynı zamanda günümüzde döviz oldukça önemli bir yatırım aracıdır. Elindeki parayı değerlendirmek isteyen yatırımcılar kadar bireysel olarak da dövizden kâr geliri elde eden kişiler de vardır. Bu kârın gerçekleşebilmesi için kişiler yabancı ülkelere ait paraları değerleri düşük olduğu zamanlarda satın alırlar ve değerleri yükseldiği zaman satarlar. Bu alım –  satım işlemi esnasında oluşan fark da kişilerin kâr miktarını oluşturur.

Döviz alım satımı döviz bürolarından ve bankalardan yapılabildiği gibi, günümüz teknolojisi sayesinde online olarak da kolaylıkla yapılabilmektedir. Hatta bankaların telefon uygulamaları sayesinde cep telefonunuzdan bile saniyeler içerisinde döviz alım satımı yapabilirsiniz.

Döviz Kuru

Geri dönüşü memnun edecek efektif bir döviz yatırımı yapabilmek için piyasadan güncel olarak haberdar olmak ve takip etmek gerekir. Döviz kuru da tam bu noktada devreye girerek, ulusal paranın bahsedilen yabancı para birimi karşısındaki değerini ifade eder.

Yani döviz kuru için kişilerin kendi ulusal paralarının, alım veya satım yapacakları ülkelerde resmi olarak kullanılan paraya olan karşı değeridir. Örnek vermek gerekirse TL’nin Dolar cinsinden değeri TL/Dolar kuru üzerinden; Euro cinsinden değeri de TL/Euro kuru üzerinden hesaplanır.

Döviz üzerinden bir kazanç elde etme gayesinde olanların döviz kurundan ve dünya paritelerinden haberdar olmaları gereklidir. Parite nedir? Parite, bir ülkenin ulusal para biriminin değerinin başka bir ülkenin ulusal para birimine olan değerini ifade etmektedir. Dünya genelinde en çok işlem yapılan önemli dövizler ve pariteler vardır. En çok işlem gören para birimleri Euro, Dolar, Sterlin ve Yen’dir. Paritelerde de aynı dağılım görülür bu sebeple. Dünyada otorite sahibi paritelerin Dolar – Euro, Dolar – Yen ve Dolar  – Sterlin pariteleri olduğunu söyleyebiliriz.

Canlı Döviz

Döviz kuru değişkenlik gösteren bir değerler serisini ifade eder. Bu sebeple döviz yatırımı yapacak olan kişilerin yalnızca kuru ve pariteleri değil, yatırım yapacakları parayı kullanan ülkelerin siyasi ve ekonomik gelişmelerini de takip etmeleri gerekmektedir. Mesela dolara yatırım yapmayı düşünen bir kişinin veya yatırımcıların, Amerikan para piyasasını, ülkedeki siyasi olayları ve toplumsal gelişmeleri yani paranın değerini etkileyebilecek olayları takip etmelidir. Yatırım yapılacak dövizin etkin ülkesinin dış ilişkileri ve yürüttükleri politikalar kadar ülke içerisinde yaşanan olaylar da ani ekonomik değişikliklere sebep olabilir. Örnek olarak terör faaliyetlerinin arttığı dönemlerde ülke paralarının değer kaybetmelerini gösterebiliriz.

Canlı döviz kurları üzerinde olan anlık değişimler, yatırımın büyüklüğüne göre saniyeler içerisinde çok büyük meblağlar kazandırabilir veya kaybettirebilir.Bu sebeple eğer döviz yatırımı yapmayı amaçlıyorsanız canlı döviz kurlarını takip etmeniz büyük önem taşır.

Canlı döviz fiyatları online tablolarda son güncellenme zamanı, döviz alış ve satış fiyatı olarak belirtilir. Bazı sitelerde kıyaslama yapılabilmesi açısından pariteler arası değerlere de yer verilir.

Diğer Yatırım Türleri

Uzmanin