Diyet

Diyet, bilinenin aksine kilo vermek demek değil, sağlıklı bir beslenme düzeni anlamını taşır. Herkesin sağlığı için boyu, yaşı, cinsiyeti ve yaşam stiline bağlı olarak değişebilen bir ideal kilosu vardır. Bu kiloda olmak ve o kiloyu korumak için diyet yapmak gerekir.

Diyetin amacı zayıflamak değil, ideal sağlıklı kiloya kavuşmaktır. Bu sebeple yalnızca kilo vermek isteyen kişiler değil, kilo almak ve kilosunu dengede tutmak isteyenler de diyet yaparlar.

Diyet bir disiplindir. Vücuda ihtiyacı olanın verilip, fazlasının veya azının tüketilmemesidir. Ancak bu sağlıklı bir bedene ve dolayısıyla sağlıklı bir yaşama kavuşabilmek için yeterli değildir. Bilhassa kilo vermek isyenlerin, diyeti sporla desteklemeleri gerekmektedir.

Kilo vermesi gereken kişilerin bu konuda bir uzmandan destek almaları ve kendi metabozimalarına özel bir diyet uygulamaları şiddetle önerilir. Bu durumda da devreye diyetisyenler girer. Hızlı bir şekilde ve bilinçsizce verilen kilolar önemli sağlık sorunlarına sebep olabilir, iç organlara zarar verebilir.

İnternette hazır olarak sunulan diyet listeleri genel olarak hazırlanmış olup herkeste aynı etkiyi göstermemektedir.

Diyet Listesi

Sağlıklı bir diyet listesinde 3 ana 3 ara öğün yer alır. Gün içinde vücuda alınacak olan besinlerin sık aralıklarla ancak azar azar yenmesi uygun görülür. Mutlaka yeteri miktarda su tüketilmelidir. İçilmesi gereken su miktarı kiloya göre ve düzenli spor yapılıp yapılmamasına göre değişebilmektedir.

İdeal diyet listesinde dengeli bir şekilde dağılmış halde kırmızı et, sebze ve meyveler bulunur. Ancak burada en öneli nokta porsiyonların miktarının özenle belirlenmesidir. Vücudumuzun protein kadar yağa da ihtiyacı vardır. Yağı tamamen kesen diyetler çok da sağlıklı bir kilo kaybı yaşatmazlar. Bu sebeple diyet listesi içerisinde az miktarda zeytinyağı bulunmalıdır. Ancak yiyeceklerin mümkün olduğunca ızgara, haşlama ya da buğulama gibi yollarla pişirilmesi sağlanır.

Diyetlerde tuz ve şeker ve karbonhidrat içeren gıdalar minimuma indirilir. Hazır gidalar ise diyet listesi içerisinde kendilerine yer bulamazlar.

Bunlara ek olarak diyet listesi içersinde şeker atılmamak kaydı ile çay ve kahve, yeşil çay gibi içecek alternatifler bulunur. Zayıflama hapı adı altında satılan  haplar, bitkisel olsalar dahi diyet listesindende yer almazlar.

Diğer Sağlık Türleri

Uzmanin