Check Up

Check up, kişilerin hastalanmadan önce vücutlarının çeşitli bölgelerine sağlık tarama testlerinin yapılması ile gerçekleşen bir çeşit genel sağlık kontrolüdür. Hastalık geçirilirken yapılan tetkikler check up kapsamında değildir, check up’ın amacı hastalıkları ve hastalığa dönüşebilecek durumları tespit etmektir. Uzmanlar, belli bir yaşın üzerine çıkıldıktan sonra yılda bir kez check up yaptırılmasını önerirken, düzenli check up sayesinde önemli hastalıklar erkenden teşhis edilip tedaviye erken başlanılabilir.

Check up uygulamaları yaşınız, genetik yapınız veya yaşadığınız bölgenin spesifik koşullarına göre değişebilir.

Geçmişte geçirmiş olduğunuz rahatsızlıklar veya şüphelendiğiniz hastalık belirtileri var ise check up yaptırarak risklerinizi öğrenebilirsiniz.

Özellikle genç yaşta yakalanılmayacağı düşünülen hastalıklar vardır. Bu oldukça yanlış bir tutumdur. Kolesterol, tansiyon ve kan şekeri değerleri 20 – 30 yaş arasındaki kişiler için, ileriki vadede bir tehdit oluşturuyor mu diye kontrol edilmelidir. Eğer değerler normal seviyede ise 40 yaşına kadar 3 ile 5 yıl arasında değişen bir sıklıkla tekrarlanabilir. Ancak 40 yaşını dolduran kişilerin her yıl check up yaptırması önerilir.

Check Up Fiyatları

Check up fiyatları testlerin kapsamına göre değişebilmektedir. Bu kapsam yukarıda da bahsettiğimiz gibi kişinin cinsiyetine ve yaşına ek olarak yaşadığı bölgenin koşullarına, kişilerin yaşam şekillerine, ailelerinde daha önce ağır hastalıkların yaşanıp yaşanmamış olmasına ve geçmişte geçirdiği rahatsızlıklara göre değişebilir.

Check up programları genel ve detaylı gibi sınıflandırılabileceği gibi bölgesel olarak da özele indirgenebilir. Mesela kardiyoloji ağırlıklı bir check up yaptırabilir, bu branşa dair bütün kontrollerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bazı hastaneler ise genetik analizinizi yaparak kişisel genetik raporunuzu oluşturabiliyor. Bunların yanı sıra çocuklara ve bebeklere özel check up programları da bulunmakta olup bu programlar yaşlara göre sınıflandırılabiliyor.

Check up programları kapsamlarına göre fiyatlandırmalara tabii tutulur. Kapsamına göre 300TL ile 1500TL arasında bir check up paketi bulabilirsiniz. Ayrıca özel sağlık kuruluşlarının dönemsel olarak uyguladığı indirimli check up kampanyalarını takip edebilir, çalıştığınız firmaların anlaşmalı olduğu hastaneler ile görüşerek indirimli check up programları satın alabilirsiniz. Ancak gerekli tetkikleri yaptırmadan önce kurumu ve programın kapsamını iyi araştırmayı unutmayın.

Diğer Sağlık Türleri

Uzmanin