Botoks

Yaş ilerledikçe yüzde ve boyunda çeşitli kırışıklıklar ortaya çıkar ve zaman içinde bu çizgiler daha derin bir hal alır. Bazı kişiler, kırışıklıklarıyla barışıp hayatlarına devam ederken, bazıları da bu durumu değiştirmek, daha genç ve diri bir yüze sahip olmak isteyebilir. Özellikle botoks gibi uygulaması oldukça basit, etkisi hızlı görülen ve acısız bir operasyon ile daha genç bir yüze sahip olma imkânı varken, günümüzde birçok kişi haklı olarak ikinci seçeneği tercih etmektedir…

Botoks, Clostridium Botulinum isimli bakteriden elde edilen bir tıbbi proteindir. Göz rahatsızlıkları ve nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan bu proteinin kırışıklıkları da ortadan kaldırdığı tespit edilmiştir. Bu keşfin ardından da, bu protein ile yapılan kırışıklık tedavileri oldukça popüler bir hale gelmiştir.

Operasyon kapsamında, zamanla düşen kaşların kaldırılması, alındaki çizgilerin belirginliğinin azaltılması, yaş ilerledikçe şekli bozulan çene ve burun biçimlerinin düzeltilmesi, boyun ve göğüs bölgelerindeki çizgilerin gerginleştirilmesi gibi pek çok işlem gerçekleştirilebilir.

Botoks Nasıl Yapılır

İşlem öncesinde, enjeksiyonun yapılacağı bölgeye anestezik etkisi olan bir krem uygulanır. Kırışıklık olan bölgedeki kas yapısına bakılır ve belirlenen noktalara ince uçlu iğneler ile küçük dozlarda enjeksiyon yapılır. Bu işlem yaklaşık olarak 15 dakika sürer. Tedavinin etkisi ise birkaç gün sonra ortaya çıkar. Bu uygulamayla, 3 – 6 ay süresince sinir hücrelerinin kas dokusuna uyarı göndermesi engellenir. En fazla 6 ayın sonunda, sinir hücreleriyle kas arasındaki blokaj ortadan kalkacağı için, işlem görmüş bölgelerde yeniden kırışıklıklar ortaya çıkar.

Botoks Fiyatları

Botoks fiyatları; kim tarafından, hangi klinikte ve cildin hangi bölgelerinde işlem yapılacağına göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle operasyona ilişkin detayları öğrenmek ve en doğru fiyat bilgisini almak için bir uzmanla görüşmek daha doğru olacaktır.

Uzmanin