Araç Kiralama

Bazen kişisel olarak masraflarının fazla geldiğini düşündüğümüz için, bazen içinde bulunduğumuz bölgenin trafiğinin araç kullanmaya müsait olmadığı fikrinde olduğumuz için bazen de aracımızın başka bir yerde olmasından dolayı araç kiralama gereği duyarız.

Kısa veya orta vadede araç ihtiyaçlarımız olduğunda elbette gidip bir araç satın almayız. Bu durumda kiralamak çok daha karlı olacaktır.

Araç ile gitmeniz gereken bir yer veya seyahat durumu olduğunda ya da uçak ile yolculuk ettiğiniz bir bölgede belli bir süre için araca ihtiyaç duyduğunuzda araç kiralama kaçınılmaz olur.

Rentalcars.com

En ucuz araç kiralama için

Bahsedilen kâr durumu işletmeler için de geçerlidir. Şirket araçlarını satın almak yerine kiralamak, yakıt giderleri dahil araç için yapılan bütün masrafların varlık değil gider olarak gösterilmesine dolayısıyla bir takım vergi indirimlerinden faydalanılabilmesine sebep olmaktadır.

Aynı şekilde bir araç satın aldığınızda o aracın bütün vergileri, kaskosu ve bakım masrafları da sizin sorumluluğunuz altında olacaktır. Ancak araç kiraladığınızda anlaştığınız fiyat bir paket fiyattır, içerisinde sigorta bedeli ve aracın günlük ücreti vardır. Yani sonrasında beklemediğiniz ödemelerle sizi şaşırtmaz. Aracın bakımı, vergileri ve olası masrafları sizin sorumluluğunuzda olmadığı için aracın oluşturabileceği sorunlar ve gereklilikler ile enerji ve zaman kaybetmezsiniz.

Üstelik üst model bir araç kullanmayı isterseniz yalnızca yeni bir araç kiralamanız yeterlidir. Aracınızı satmak, kredi çekmek ve yeni araç satın almak gibi mali ve zamansal yükler altına girmenize gerek kalmaz.

Araç Kiralama Fiyatları

Araç kiralama fiyatları aracın kriterlerine ve anlaşma esnasında eklenen bazı özelliklere göre değişebilmektedir. Araç kiralarını etkileyen noktaları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kiralayacağınız aracın türü fiyatını etkilemektedir. Motosiklet veya otomobillerin günlük ücretleri değişebilirken bahsi geçen araçların standart, orta veya üst seviye olmaları da fiyatı etkileyen başka noktalardır.
  • Benzer şekilde aracın markası da fiyatını etkileyebilir.
  • Araçların yaşı, vites türleri ve yakıt türleri de araç kiralama fiyatları üzerinde önemli etkenlerdir.
  • Aracı acenteden veya otopark bölgelerinden teslim almayacaksanız, aracın sizin isteğiniz yere getirilmesi için bir servis ücreti ödemeniz söz konusu olabilir..
  • Araçlar sürücü üzerine kiralanır. Yanı kiralayan kişi dışında başka birinin aracı kullanması yasaktır ancak ek bir ücret ödenerek aracı kullanacak yeni bir kişi daha dahil edilebilir.
  • Eğer kiraladığınız aracı belirlenen sürede teslim etmezseniz gecikme saatiniz firmanın opsiyonu dahilinde ücretlendirilir. Çoğu firma birkaç saat için esneklik gösterebilirken fazla zaman aşımı olması durumunda 1 günlük ücret kesmektedir.
  • Araç kiralarken kredi kartınıza bloke konur. Bu araca verilebilecek bir zarara karşı güvencedir (depozito) ve aracı kullanacağınız gün sayısına göre değişebilir. Aracı teslim ettikten sonra genellikle 1 hafta içerisinde bloke kartınızdan kaldırılır.
  • Eğer araçla şehirlerarası bir yolculuk yapacaksanız kullanacağınız HGS ücreti araç için ödeyeceğiniz toplam ücretin üzerine eklenir.

Eğer kiraladığınız aracı kullanırken bir kaza yaptıysanız, herhangi bir sigorta anlaşması yapmadığınız takdirde masrafları sizin tarafınızdan ödenmekle yükümlüdür.

Diğer Seyahat Önerileri

Uzmanin