Altın

Yolculuğu Eski Mısır’dan günümüze kadar uzanan Altın, bir çok formda kullanılmıştır. Önceleri para olarak kullanılan altın günümüze bakıldığında para ile satın alınan bir madde olarak karşımıza çıkar. Hem takı hem de önemli bir yatırım aracı olarak kullanılan altını bu denli kıymetli yapan ise güzelliğini koruyabilme kabiliyetidir. Altın madeni kolay işlenebilen, hava ve su ile tepkimeye girmediği için rengini ve parlaklığını koruyabilen değerli bir madendir. Dönemsel olarak değerinde inişler çıkışlar olsa da uzun vadede kazançlı bir yatırım aracı olması onu hem yastık altı birikim yapan kişiler hem de yatırımcılar açısından önemli kılmaktadır. Hem değerli bir yatırım aracı olup hem de kültürün bir parçası olan altın, bilhassa düğünlerde ve benzeri törenlerde çeşitli gramlarda ya da takı olarak hediye edilir. Aynı zamanda medikal alanda da sıkça kullanılan altın, bazı kültürlerde yemekler ve içeceklerde de bulunabildiği gibi, kozmetik alanında da kullanılabilir. Takılarda önceleri sadece sarı renkte satışa sunulan altına zamanla başka maddeler de ilave edilerek beyaz, yeşil gibi renklerde de üretilmiştir.

Atasay

Sevdiklerinize küçük bir sürpriz

Altınbaş

Altınları %15 indirimli satın alın

Altın Fiyatları

Altın fiyatlarını belirleyen en önemli aktörler arz ve taleptir. Peki altının arzı ve talebi neyi ifade eder? Hem yatırım aracı hem de takı olarak kullanılması altının önemini kaybetmemesinin en önemli sebebidir.

Öncelikle altının çıkarılması ne kadar zahmetliyse maliyeti de o ölçüde artar. Ancak altın arzı yalızca madenlerden çıkarılan altın miktarı kadar değildir. Mevcut olan ancak piyasada bulunmayan altın miktarının piyasaya dahil olması, altın arzını önemli derece etkiler. Mücevher de dahil olmak üzere altın talebinin artması, arzı doğrudan etkiler. Bu, dönemsel olarak altın fiyatlarının değişmesinde oldukça önemli bir nedendir. Aynı zamanda altına olan talep ne kadar artarsa, fiyatlar da o ölçüde artacaktır.

Altın fiyatlarını etkileyen bir başka faktör de petrol, dolar ve euro gibi başka varlık birimlerinin de fiyat artışları ve düşüşleridir. Para politikaları, faiz ve enflasyon oranları, kısaca dünya ekonomisini etkileyen bütün değerler altın fiyatlarının artmasına veya düşmesine sebep olabilir. Bilhassa altın rezervinin fazla olduğu ülkelerin ekonomik durumları doğrudan altın fiyatlarını etkiler.

Anlık Altın

Altının fiyatını etkileyen en önemli etkenlerden diğerleri de ağırlığı ve türüdür. Altın fiyatlarının değişimi de aynı döviz değerleri gibi anlık olarak saptanır. Anlık altın değer değişimi çeşitli birimlerde yansıtılır. Bu birimlerden biri onstur. Ons ne demektir? Farklı ülkelerin kabul ettiği farklı ölçütler olsa da ulusal piyasalarda 1 ons altın 31,10 gram has altın anlamına gelir. Bunun dışında gram altın, çeyrek altın, yarım altın, tam altın olarak da fiyatlar değişebilmektedir.

Ayrıca tam altından çap olarak daha küçük ancak gramaj, kalınlık ve değer olarak daha büyük olan Cumhuriyet altını, Sultan Beşinci Mehmet Reşat adına basılmış Osmanlı altını olan, yaklaşık olarak 7,2 gram ve 22 ayar olan Reşat altın ve 10 çeyrek ağırlığına eşit Gremse altınlarının da fiyatları anlık olarak değişebilmektedir.

Son olarak anlık altın fiyatlarında değer kazanıp kaydedebilen altınlar ayarlarına göre değişkenlik gösterir diyebiliriz. Bu altınlar 14,18 ve 22 ayar olabilecekleri gibi yarım gram ve kiloluk olarak da değer tablosunda yer alırlar.

Diğer Altın Türleri

Uzmanin